WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czy można łączyć ogórka z pomidorem?

kobieta kroi ogórka i pomidora

Obiegowa opinia głosi, że łączenie pomidora z ogórkiem nie jest dobrym pomysłem. Niektóre media, idą nawet o krok dalej, mówiąc o „zakazanym połączeniu pomidora z ogórkiem”, powodującym problemy trawienne i inne dolegliwości zdrowotne. Czy rzeczywiście takie zestawienie warzyw może nam zaszkodzić? Sprawdź, czy można łączyć ogórka z pomidorem i na czym rzeczywiście polega problem.

Czy połączenie pomidora z ogórkiem jest szkodliwe?

Pomidory i ogórki są często używane razem w różnych potrawach, takich jak sałatki i kanapki, tworząc apetyczne i odżywcze kombinacje. Choć zdarza się usłyszeć o niekorzystnych skutkach połączenia tych dwóch warzyw, brak naukowych dowodów na to, że jest ono szkodliwe.

Faktem jest, że ogórek zawiera enzym askorbinowy (askorbinazę), który rozkłada kwas askorbinowy (witaminę C). Askorbinaza aktywuje się na skutek niszczenia struktury komórkowej ogórka – krojenia i obierania [1].

Pomimo że oba warzywa mogą zawierać grupy enzymów utleniających, które wpływają na jakość i smak potraw, nie ma przekonujących dowodów sugerujących, że ich łączenie jest niekorzystne.

Połączenie pomidora z ogórkiem może natomiast dostarczyć cenne składniki odżywcze i wodę, zwiększając przy okazji różnorodność diety.

plany - rejestracja

Właściwości prozdrowotne ogórków i pomidorów

Zarówno pomidory, jak i ogórki to popularne warzywa o wysokiej zawartości wody, które stanowią istotny element zdrowej i zrównoważonej diety. Oba warzywa są często wykorzystywane jako składniki sałatek, kanapek i dań głównych. Warto zwrócić uwagę na bogactwo składników odżywczych, które zawierają zwłaszcza dużo witamin i mikroelementów.

Wartość odżywcza pomidorów

Pomidory są niskokaloryczne i bogate w witaminy, minerały, błonnik pokarmowy i przeciwutleniacze. W 100g świeżych pomidorów średnio jest:

  • 18kcal,
  • 0,9g białka,
  • 3,9g węglowodanów,
  • 1,2 błonnika pokarmowego,
  • znikoma ilość tłuszczu.

W tej samej ilości pomidorów jest 14-17mg witaminy C, co stanowi około 23% jej zalecanego dziennego spożycia. Oprócz tego w 100g pomidorów jest około 1490 IU witaminy A (około 30% zalecanego dziennego spożycia), 237mg potasu, 7,9µg witaminy K oraz w mniejszych ilościach witaminy z grupy B. Pomidory są bogatym źródłem likopenu, silnego przeciwutleniacza, który może obniżyć ryzyko chorób serca i niektórych rodzajów nowotworów.

Warto jednak pamiętać, że wartości odżywcze pomidorów mogą się różnić w zależności od odmiany oraz sposobu ich uprawy, przechowywania i przygotowania.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana i oparta o wartościowe składniki zaufaj pomocy dietetyka, który przygotuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy.

plan dietetyczny

Wartości odżywcze ogórka

Ogórki słyną z niskiej kaloryczności i wysokiej zawartości wody [2]. Zawartość składników odżywczych jest mniejsza niż w pomidorach.

Około 100g świeżych ogórków dostarcza:

  • 15kcal,
  • 0,65g białka,
  • 3,63g węglowodanów,
  • 0,5g błonnika,
  • 0,11g tłuszczu.

Witamina C to zaledwie 2,8mg (ok. 5% zalecanego dziennego spożycia).

Ogórki są za to bogate w potas (147mg), mniej w magnez (13mg), witaminę K (16,4µg – ok. 20% zalecanego dziennego spożycia) i kwas foliowy (7µg).

Wartości odżywcze, podobnie jak w przypadku pomidorów, mogą się różnić w zależności od odmiany ogórków oraz stopnia ich dojrzałości.

Zobacz: Owoce i warzywa o niskim indeksie glikemicznym – tabela

Teoria o niełączeniu pomidora z ogórkiem – jaka jest geneza?

plan dietetyczny

Teoria mówiąca o tym, że nie należy łączyć pomidora z ogórkiem, pojawiła się już wiele lat temu i przeżywa okresową popularność. Głosi ona, że połączenie ogórka z pomidorem może wywoływać problemy trawienne.

Argumentowano to tym, że pomidory są kwasowe, podczas gdy ogórki są zasadowe, co może rzekomo prowadzić do konfliktu kwasowo-zasadowego w organizmie. Geneza tej teorii jest często związana z tradycjami kulinarnymi i folklorem, a niekoniecznie naukowymi dowodami.

Inna teoria wykorzystuje informację, że zawarta w ogórkach askorbinaza „kradnie” witaminę C, jeśli warzywa te są zestawione z pomidorami. W tym przypadku, jak w każdym micie, jest ziarno prawdy – rzeczywiście wspomniany enzym utlenia witaminę C, która w naturze jest jednym z najbardziej nietrwałych związków. Jednak jej ilości w pomidorach są małe, a dodatkowo na niską stabilność witaminy C wpływa kontakt z tlenem, podwyższona temperatura czy promieniowanie UV.

Zobacz: Najlepsze naturalne źródła witaminy C

trec witamina c i bioflawonoidy

Źródeł witaminy w codziennej diecie jest sporo i nie należy obawiać się jej niedoborów akurat z powodu łączenia ogórków z pomidorami. Dobrze jest jednak nie łączyć ogórka z produktami bogatymi w tę witaminę, aby niepotrzebnie nie pozbawiać się jej naturalnych źródeł (czerwona papryka, brukselka, czarna porzeczka).

Trec Vit.C 1000 z bioflawonoidami cytrusowymi kupisz w sklepie Budujmase.pl

Ogórek z pomidorem – faktycznie szkodliwe połączenie?

Odpowiedź jest prosta – można łączyć w diecie pomidora z ogórkiem bez obaw o zaszkodzenie swojemu zdrowiu. Co prawda zawarty w ogórkach enzym może skutecznie likwidować witaminę C w pomidorach, jednak z powodu tej niewielkiej straty nie warto rezygnować z pomidorowo-ogórkowych sałatek, czy pysznych kanapek. Właściwa ilość i różnorodność warzyw oraz innych źródeł witaminy C (np. owoców) pozwala łączyć ogórek z pomidorem bez obaw o problemy zdrowotne.

Może zainteresuje Cię: Lekkostrawne warzywa i owoce w diecie redukcyjnej

Bibliografia:

  1. Bożena Waszkiewicz-Robak, Klaudia Kulik, Elżbieta Biller: Stabilność witaminy C w modelowych sałatkach przygotowanych z pomidorów z dodatkiem świeżego ogórka zielonego. Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 2020 Vol. 30/57, No.1 Pages 58-62.
    https://bw.sggw.edu.pl/info/article/
  2. M. Mary Sheeba, T. Shalini: Determination and Comparison of Ascorbic Acid in Vegetables. JETIR June 2021, Volume 8, Issue 6.
    https://www.jetir.org/papers/JETIR2106727.pdf

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *