Krucyfix
Ćwiczenie: krucyfixKategoria: ćwiczenia na barkiPartia: mięśnie naramienne (barki)Typ…
Ćwiczenie push jerk jest to wykończenie boju o nazwie clean and jerk, czyli zarzut i podrzut. Przez wielu zawodników dwuboju olimpijskiego jest stosowane jako element treningu pozwalający na zwiększenie siły oraz poprawę techniki w końcowej fazie boju. Ćwiczenie angażuje do pracy przede wszystkim mięśnie:
Ćwiczenie można wykonywać ze sztangą, odważnikami kulowymi kettlebell, bądź hantlem. Jest to doskonałe narzędzie do budowania siły obręczy barkowej, które poleca się wykonywać wszystkim zawodnikom, dla których istotne jest generowanie mocy. Z tego względu sprawdzi się w sportach takich jak sztuki walki, dwubój, czy koszykówka.
Push press jest ćwiczeniem, które często można spotkać jako element sesji cross fit, bądź treningu siłowego. Może również stanowić ćwiczenie pomocnicze w dwuboju olimpijskim. Jest jednak na tyle wartościowe, że warto nauczyć się jego prawidłowej techniki i włączyć do swoich sesji treningowych.
Technika wykonania push jerk nie różni się znacząco od shoulder press. Różnica jest jednak zasadnicza. Na początek potrzebujemy zarzucić sztangę na górną część klatki piersiowej. Możemy do tego wykorzystać albo ćwiczenie o nazwie clean, albo zdjąć sztangę ze stojaków do przysiadów ustawionych na wysokości barków.
Ruch:
Istotne jest aby ćwiczenie wykonywać w sposób dynamiczny, ponieważ ma ono na celu generowanie mocy za pomocą, której możemy unieść zdecydowanie większy ciężar niż podczas wyciskania. Ważne jest także aby trzymać głowę prosto, w naturalnej pozycji, a wzrok kierować przed siebie.
Push jerk możemy wykonywać także asymetrycznie, czyli jednorącz przy wykorzystaniu odważników kulowych lub hantli. Technika nie różni się w tym wypadku od wersji ze sztangą. Należy jednak kontrolować lepiej swoje ciało aby zachować równowagę.
Zobacz także: Push press
Znajdź również kolejne propozycje ćwiczeń w artykule: Trening barków – najlepsze ćwiczenia na barki
Push jerk jest ćwiczeniem zdecydowanie łatwiejszym niż clean and jerk, wymaga jednak pełnego skupienia oraz koncentracji, ponieważ unosząc duży ciężar nad głowę łatwo o błąd mogący skończyć się kontuzją. Większość mocy generowana jest z pracy bioder i ugięcia kolan, z tego względu należy wykonać ten ruch jak najszybciej jesteśmy wstanie. Ważne jest aby pamiętać o oddechu i prostych pleców. Jednym z częstszych błędów jakie można zaobserwować jest brak utrzymywania napięcia na mięśniach brzucha oraz pośladkach co może skutkować nie możnością utrzymania prawidłowej postawy ciała w trakcie ruchu.
Część błędów jakie popełnimy w trakcie tego ćwiczenia może wynikać z braku odpowiedniej siły. Najczęściej albo klatki piersiowej, albo obręczy barkowej. W takich wypadkach należy wykonywać ćwiczenie z mniejszym obciążeniem oraz dodatkowo wzmacniać mięśnie za pomocą innych ćwiczeń siłowych.
Podobne artykuły: