Glicyna – związek, który zapewni Ci maksymalną wydajność w ciągu dnia i wymarzoną regenerację w nocy. Bardzo popularny, choć ciągle niedoceniany. Jak to naprawdę jest z glicyną? Suplementować czy nie suplementować? Dowiedz się, czytając ten artykuł.

Kilka słów o glicynie

Glicyna to najprostszy aminokwas białkowy. Należy do aminokwasów endogennych, a zatem organizm jest w stanie wyprodukować ją sam. Może być produkowana z glioksalanu i glutaminianu, z alaniny, a także z choliny i seryny. Jako samodzielny aminokwas pełni rolę przekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym. Jest szczególnie istotna dla prawidłowej pracy mózgu.

Glicyna występuje w pożywieniu, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Najbogatszym źródłem tego aminokwasu jest żelatyna, mąka sojowa, schab, zarodki pszenne czy ziarna sezamu. Znajduje się też w morszczuku, makreli, łososiu, orzechach arachidowych, pestkach dyni i słonecznika oraz w wielu innych produktach, które spożywamy na co dzień. Dzięki temu dostarczenie odpowiedniej ilości glicyny do organizmu jest dość łatwe. Niestety, badania pokazują, że ilość glicyny u ludzi nie jest wystarczająca do potrzeb metabolicznych i często cierpimy na jej niedobory – wtedy wskazana jest dodatkowa suplementacja.

Glicyna – działanie

Glicyna w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Przyczynia się do usprawnienia pracy mózgu i wzmocnienia funkcji poznawczych, takich jak pamięć i koncentracja. Można powiedzieć, że glicyna “wycisza” układ nerwowy i zapewnia odprężenie i relaks, poprawiając tym samym również komfort snu i zapewniając odpowiednią regenerację. Glicyna nie tylko zapewnia dobrą jakość snu, ale też minimalizuje skutki jego niedoborów. Kiedy zdarza się, że śpimy zbyt krótko, substancja ta pomaga zachować stosunkowo dobre samopoczucie.

Cenny aminokwas, jakim jest glicyna, wspiera także pracę układu odpornościowego. Bierze udział w produkcji hormonów. Przyczynia się również do detoksykacji organizmu, oczyszczając go ze szkodliwych substancji. Jest niezbędna w procesie syntezy glutationu – silnego przeciwutleniacza. Dzięki temu w sposób pośredni przyczynia się do niwelowania skutków niszczycielskiego działania wolnych rodników, które powodują przedwczesne starzenie się organizmu.

Glicyna bierze udział w biosyntezie glukozy i kreatyny, dlatego ma znaczenie dla osób, wykonujących intensywne treningi. Szczególnie przy suplementacji kreatyną warto zadbać o odpowiedni poziom glicyny w diecie lub uzupełnić dietę specjalnym preparatem.

Wchodząca w skład kolagenu glicyna pomaga zachować dobrą kondycję skóry. Poprawia jej elastyczność i zapobiega wysuszaniu, zapewniając optymalną ilość wody w naskórku. Ponadto, przyspiesza gojenie się ran, także wynikających z chorowania na cukrzycę.

Co ciekawe, glicyna zmniejsza wchłanianie alkoholu. Dzięki niej alkohol jest wolniej wchłaniany i transportowany do jelit.

Dodatkowo, glicyna znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, wspierając walkę z niektórymi chorobami. Bywa pomocna przy leczeniu wrzodów, problemów z prostatą, przerostu gruczołu krokowego czy chorób nerek. Wykorzystywana jest również jako jeden z elementów kuracji, mających na celu profilaktykę przeciwnowotworową. Glicyna stosowana jest w przypadku chorób zwyrodnieniowych i różnorodnych kontuzji – często jest składnikiem preparatów, usprawniających pracę stawów i mięśni.

Glicyna – dawkowanie

Glicyna występuje jako monopreparat oraz jako składnik zaawansowanych, mających różne przeznaczenie suplementów diety. Można ją znaleźć przede wszystkim w preparatach, będących mieszankami aminokwasów. Dawkowanie glicyny jest zróżnicowanie. Jeśli chcesz uzupełnić nią codzienną, zbilansowaną dietę, wystarczy 1,5 grama przed posiłkiem. Należy popić ją dużą ilością wody. Gdy chcesz poprawić jakość swojego wypoczynku, zażyj 3 gramy glicyny przed snem. Uspokoi ona układ nerwowy i pozwoli Ci cieszyć się spokojną nocą.

Przekroczenie zalecanych dawek glicyny może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Wśród skutków ubocznych wymienia się najczęściej senność, biegunki, nudności i wymioty.

Czy warto suplementować glicynę?

Prawdopodobnie tak. Biorąc pod uwagę liczne niedobory tego związku u ludzi, które występują pomimo stosunkowej łatwości w przyjmowaniu jej z pożywienia, warto wesprzeć organizm dodatkowymi suplementami. Dzięki temu nie tylko zapobiegniesz groźnym w skutkach niedoborom glicyny w organizmie, ale też wspomożesz jego codzienne funkcjonowanie. Oprócz specjalnych preparatów, warto również wzbogacić jadłospis o produkty, w których glicyna występuje w największej ilości. Dzięki temu zyska nie tylko jakość Twojego snu, ale też niezbędna w codziennym życiu koncentracja i niezawodna pamięć.

Rating: 3.0/5. Wg 2 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Suplementacja jest jak najbardziej potrzebna. Przecież to oczywiste, że nikt z nas (oprócz profesjonalnego dietetyka) nie jest w stanie dobrać tak diety, aby zapewnić organizmowi dostarczenie wszystkich potrzebnych molekuł. Ja przykładowo mam za cel zbudowanie masy mięśniowej, więc zbilansowaną dietę wspomagam poprzez stosowanie ****. Skład jest całkowicie naturalny, więc w żaden sposób nie obciąża organizmu. Ponadto zawiera argininę, karnitynę, kofeinę i tribulus, które współdziałając przyczyniają się do szybszego przyrostu tkanki mięśniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj