WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jazda na rolkach, czyli urozmaicenie treningu na siłowni

Jazda na rolkach, czyli urozmaicenie treningu na siłowniJazda na rolkach kojarzyć się może ze świetna zabawą. Trenujący na siłowni powinni uświadomić sobie, że jazda na rolkach może być nowatorskim i doskonałym sposobem na monotonię w siłowym planie treningowym. Rolki uskuteczniają pracę m.in. nad rzeźbą mięśni, kordynacją ruchową i mięśniami głębokimi. Jazda na rolkach pozwala także na odstresowanie, poprawę kondycji i aktywny sposób spędzania czasu. Przekonajcie się sami, że jazda na rolkach to naprawę dobre urozmaicenie treningu na siłowni.

Dlaczego warto jeździć na rolkach?

Jazda na rolkach ma wiele zalet – potwierdzi to każdy, kto uprawia ten niezwykły sport. Największe korzyści, płynące z jazdy na rolkach to:

  • odchudzanie – w ciągu godziny jazdy na rolkach spala się nawet 700 kalorii. Metabolizm zostaje przyspieszony, a zbędne kilogramy – zrzucane;
  • idealne wyrzeźbienie nie tylko mięśni nóg, ale też talii. Jeżdżąc na rolkach wykonuje się specyficzny zestaw ruchów, dzięki któremu pracuje wiele grup mięśni;
  • odprężenie i relaks – jazda na rolkach pozwala na oderwanie się od codziennych problemów, dotlenienie organizmu i wyzwolenie mnóstwa endorfin;
  • rewelacyjne spędzenie wolnego czasu – to świetny sposób na aktywny relaks o każdej porze;
  • poprawa koordynacji ruchowej – z treningu na trening będzie łatwiej zachować postawę i równowagę;
  • rolki to świetny środek transportu – dopracowana technika i pewność siebie mogą umożliwić wykorzystanie rolek jako aktywnego sposobu na tłok i korki w mieście. Powstaje coraz więcej ścieżek, po których można spokojnie poruszać się na rolkach.

Jak jeździć na rolkach?

Zadbaj o to, aby wybrane przez Ciebie rolki były wygodne i dobrej jakości. Dzięki temu nie zniechęcisz się do jazdy i unikniesz bolesnych otarć. Istnieje kilka rodzajów rolek, ale łatwo je odróżnić. Typ rolek również wskazuje nam sposób i metodę jazdy.

  • Rolki rekreacyjne mają cztery jednakowej wielkości kółka i są nieco cięższe od tych do jazdy wyczynowej. Pozwalają na spokojną jazdę, ale i trening na odpowiednim poziomie. I właśnie od tych rolek należy rozpocząć przygodę
  • Rolki freestylowe z kolei służą do jazdy agresywnej. Dwa środkowe kółka są mniejsze, a zewnętrzne – większe. Dzięki takiej konstrukcji możliwa jest jazda po poręczach, ślizganie się po murach i mnóstwo spektakularnych trików, które wykonują prawdziwi pasjonaci jazdy na rolkach.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach?

Podczas jazdy na rolkach pracuje wiele dużych grup mięśniowych, z naciskiem na kończyny dolne.

  • Zaangażowane są przede wszystkim mięśnie czworogłowe i pośladkowe.
  • Zdecydowanie jazda na rolkach i szczupłe uda idą w parze.
  • Mięśnie łydek pracują w mniejszym stopniu niż podczas biegania, ponieważ stopa usztywniona jest przez but rolki.
  • Obniżona pozycja, zwana łyżwiarską, mocno pobudza do pracy mięśnie grzbietu.
  • Podczas jazdy na rolkach pracują także mięśnie brzucha. Jego stałe napięcie przyspiesza efekt m.in. płaskiego brzucha. ABS odpowiada za moc odpychania się. Wzmocniony brzuch zapewnia tym samym większą sprawność, zwinność i szybkość.

Jazda na rolkach a bieganie

Jazdę na rolkach można porównać do biegania – rolki jednak zdecydowanie mniej obciążają stawy. Dzięki temu:

  • zmniejsza się ryzyko kontuzji;
  • przeciążenia nóg również ulegają redukcji.

Wysiłek w przypadku jazdy na rolkach i biegania jest podobny. Układ krążeniowo-oddechowy pracuje na dość wysokich obrotach. Oczywiście osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z rolkami, będą początkowo jeździły z mniejszą prędkością. Ostrożność sprawi, że wysiłek ten będzie mniej intensywny. Jednak po kilku treningach na rolkach, trenujący nabiorą pewności siebie. Może też się okazać, że rolki dla niektórych będą stanowiły przyjemniejszą opcję na trening cardio i interwały, niż bieganie.

Jazda na rolkach a trening siłowy

Osoby trenujące na siłowni wiedzą, że każdego dopada czasem poczucie znużenia. Kolejny raz na siłowni, trening, prysznic, posiłek potreningowy – w tym wypadku urozmaicenie treningu siłowego nie tylko poprawi kondycje mięśni, ale także i umysłu. Zakup rolek to niewielki wydatek w porównaniu z tym, co oferują. Pasjonaci dobrze wiedzą, że na rolki zawsze znajdzie się czas. Osoby, które spróbują jazdy na rolkach – na pewno nie pozwolą się im kurzyć.

  • Jazda na rolkach doskonale sprawdzi się zarówno u osób, które na siłowni wybierają intensywny trening siłowy, jak i u tych, którzy niezbyt często opuszczają strefę cardio. Oczywiście każdy wie, że najlepszą opcją jest połączenie treningu siłowego z aerobowym – taka kombinacja nie tylko pozwoli schudnąć, ale też rzeźbi ciało i poprawia wydolność tlenową organizmu.
  • Jazda na rolkach to świetny sposób na trening interwałowy. Taka aktywność dobrze wpływa pracę serca, wydolność, ukrwienie i dotlenienie organizmu.
  • To doskonały pomysł dla osób odchudzających siętrening aerobowy i trening cardio pozwala schudnąć naprawdę skutecznie, przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej.

Trening na rolkach

Jak widać, jazda na rolkach to naprawdę świetny sport i wspaniała zabawa. Niezależnie od tego, czy szuka się urozmaicenia dla treningów na siłowni, czy też dopiero rozpoczyna się swoją przygodę z aktywnym i zdrowym stylem życia.

Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *