Odpowiednia dieta i trening to klucz do muskularnej sylwetki. Co jednak w sytuacji, gdy obwody, np. klatki piersiowej, ramienia czy uda, rosną wolniej niż obwód brzucha? Rozwiązaniem może być trening cardio. Jak optymalizować proces hipertrofii i wzrost tkanki tłuszczowej? Cardio na masie – warto czy nie warto? Sprawdźcie sami w naszym artykule.

Trening na masę

Trening na masę jest treningiem siłowym – hipertroficznym, który charakteryzuje się:

 • pracą na umiarkowanych dużych ciężarach,
 • spokojnym tempem wykonania,
 • stosunkowo niewielką ilością powtórzeń w seriach.

W przypadku osób z niewielkim stażem na siłowni, pobudzenie mięśni do wzrostu następuje w początkowej fazie praktycznie każdego  programu treningowego. Bardziej doświadczeni ćwiczący modyfikują m.in. sposób ustalania obciążeń, ilość powtórzeń i długości przerw między seriami.

Jakie są efekty treningu na masę?

 • Wzrost masy mięśniowej.
 • Wzrost siły.
 • Wzrost poziomu tkanki tłuszczowej (często pojawiający się przez niedopasowaną dietę).

Cardio

Cardio to:

 • trening aerobowy,
 • średnio-intensywny, tlenowy wysiłek,
 • wykonywany od 15 do 20 minut w formie uzupełnienia treningu siłowego, lub od 40 do 60 minut w formie treningu samodzielnego.

Podczas wysiłku aerobowego wzrasta tętno i przyspiesza oddech. Energia do pracy mięśni pozyskiwana jest w ramach szlaku metabolicznego z węglowodanów i tłuszczy, na drodze ich oksydacji (utleniania). Jaki sprzęt można wykorzystać w treningu cardio? Na pewno:

Trening cardio z uwagi na swoje jednolite tempo, najczęściej wykonywany jest na jednym urządzeniu, choć nie jest to regułą. Bez żadnych negatywnych konsekwencji można wykonywać go w formie jednego obwodu, korzystając z kilku maszyn.

Zalety cardio na masie

Przyspieszony metabolizm

Podczas treningu cardio wzrasta poziom tlenu w mięśniach, pomagając im tym samym spalać więcej kalorii. Dzięki temu efekty treningu hipertroficznego stają się lepiej i szybciej widoczne. Metabolizm zostaje w skuteczny sposób przyspieszony.

Wydolność

Ćwiczenia aerobowe pomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, dzięki rozszerzaniu naczyń krwionośnych. a także nasileniu przepływu krwi podczas aktywności. Rozszerzone naczynia i szybki przepływ krwi sprawiają, że do organów dociera dużo większa ilość składników odżywczych i tlenu.

Lepsza jakość snu i regeneracji

Ćwiczenia cardio na siłowni sprawiają, że szybciej zasypiamy. Sen jest też spokojniejszy i mocniejszy, dzięki czemu procesy regeneracyjne są znacznie skuteczniejsze.

Cardio a rozwój masy mięśniowej

Mity o katabolicznych właściwości treningu aerobowego funkcjonują na każdej siłowni. Warto wiedzieć, że:

 • trening aerobowy przyspiesza regenerację organizmu;
 • trening wydolnościowy wpływa na pobudzenie i rozwój sieci naczyń włoskowatych, dzięki którym składniki odżywcze dostają się do komórek mięśniowych. Dzięki tym naczyniom niepotrzebne składniki, które spowalniają  wzrost mięśni, zostają wypłukane z organizmu. W efekcie tworzy się rzetelne środowisko do budowania masy mięśniowej.

Rzekome efekty kataboliczne są skutkami ciężkiego przetrenowania (przez nieodpowiednio dopasowany trening cardio do treningu siłowego) i źle zbilansowanej diety. Oznacza to, że trening na masę i cardio nie wykluczają się nawzajem.

Cardio na masie – jak trenować?

Cardio na masie, w zależności od oczekiwań, może okazać się dobrym rozwiązaniem. Należy jednak wiedzieć jak aeroby wykonywać.

 • Łączenie długiego cardio i treningu siłowego w jednej jednostce treningowej może nie gwarantować najlepszych wyników.
 • Aeroby powyżej 40 minut lepiej jest zaplanować w inny dzień, niż trening siłowy.
 • Dla osób, które chcą m.in. pobudzić metabolizm, poprawić regenerację, zmniejszyć procent tkanki tłuszczowej, można polecić krótszą formę treningu cardio, zaraz po treningu głównym.

Brak głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

 1. Podczas budowania masy mięśniowej jeszcze nigdy nie zrezygnowałem z cardio. Ten artykuł potwierdza słuszność mojego działania. Dodatkowo trening z hantlami i sztangą oraz stosowanie LargoMass, w celu lepszej stymulacji tkanki mięśniowej do przyrostu. U mnie to wszystko w 100% się sprawdza – zero stagnacji i szybki progres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj