WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Efekty treningów – jak długo trzeba na nie czekać?

efekty treningów

Jak długo trzeba czekać na efekty treningów? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które rozpoczynają pracę nad sylwetką. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ istnieje wiele czynników, które mają wpływ na tempo zmian w sylwetce. Nawet wkładając 100% zaangażowania w dietę i treningi, efekty mogą być wolniejsze w porównaniu do drugiej osoby. Wpływ na na to chociażby genetyka. Czy da się oszacować tempo osiąganych efektów?

Po jakim czasie widać efekty ćwiczeń?

Tempo osiągania efektów można podzielić na trzy etapy:

  • Osoby początkujące mogą liczyć na najszybsze efekty ćwiczeń. Ma to związek z tym, że Twój organizm dostaje sygnał w postaci nowych bodźców, które potęgują spalanie tłuszczu. Trening oporowy sprzyja kształtowaniu mięśni. Z tego powodu osoby początkujące, które wykonują intensywne treningi siłowe mogą w jednym czasie zmniejszać zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz budować mięśnie.
  • Osoby średnio zaawansowane osiągają wolniejsze efekty niż na początku, natomiast ciągłe dokładanie objętości do planu treningowego w postaci zwiększania ilości serii i obciążenia powoduje, że nasza sylwetka zmienia się dość dynamicznie.
  • Osoby zaawansowane muszą włożyć dużo zaangażowania w pracę nad sylwetką, aby dalej zachodziły zadowalające zmiany. Duże znaczenie na tym etapie ma plan treningowy, ponieważ jego założenia determinują efekty ćwiczeń.

Poza naszym poziomem zaawansowania wpływ na efekty treningu ma także płeć, genetyka, przeszłość treningowa, założenia dietetyczne, przebyte kontuzje i częstotliwość treningów. Jak widać nie da się jednoznacznie stwierdzić po jakim czasie zauważysz pierwsze efekty ćwiczeń, natomiast pojawiają się one tylko, gdy zaangażujesz się w proces zmiany sylwetki.

💪 Plan treningu i diety dostosowany właśnie do Ciebie znajdziesz na BudujMase.pl

Pamiętaj – każdy organizm jest inny i to co skutkuje u kogoś niekoniecznie musi się sprawdzić u Ciebie. Dlatego też dobry plan powinien być zawsze ustalany indywidualnie.

plany - rejestracja

Zestaw na siłownię

zestaw na masę

Zestaw na siłownię
 

Jak szybko zobaczę pierwsze efekty ćwiczeń?

Zaczynając regularne treningi, efekty ćwiczeń przychodzą naprawdę szybko. Na początku swojej przygody z treningami zmiany w sylwetce zachodzą bardzo dynamicznie. Mimo, tego efekty ćwiczeń nie przychodzą z dnia na dzień.

Z pewnością “rzucanie się na głęboką wodę” nie spowoduje, że osiągniesz szybsze efekty niż w przypadku stopniowego wprowadzania się w proces treningu.

Na samym początku najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie częstotliwości i intensywności treningów. Następnym krokiem jest trzymanie się wyznaczonego planu i stawianie małych kroków, które finalnie doprowadzą Cię do celu.

Warto wiedzieć: Jak ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć?

Jak często trzeba ćwiczyć, żeby były efekty?

Nakierowanie na odpowiedź została zawarta w poprzednim akapicie. Jeśli dopiero zaczynasz proces zmiany sylwetki, to musisz sobie uświadomić, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Mimo dużej motywacji na samym początku, niechęć do treningów pojawi się przy potęgującym się zmęczeniu. Wtedy już prosta droga do rezygnacji z planu zmiany sylwetki. Niestety jest to duży błąd osób początkujących.

Zamiast tego dużo lepszym podejściem jest zaplanowanie całego procesu. Jeśli zaczynasz, to nie musisz trenować częściej niż 2 lub 3 razy w tygodniu. Pamiętaj, że każdy trening jest na samym początku nowym bodźcem dla Twojego organizmu. Dopóki nie nastąpi adaptacja, efekty będziesz osiągał bardzo szybko. Jeśli Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej to do wskazanej częstotliwości treningowej możesz dodać inny rodzaj aktywności fizycznej, czyli trening cardio. Może być wykonywany po treningu lub w dzień wolny od treningu oporowego.

Zestaw na siłownię XXL

zestaw na masę

Zestaw na siłownię XXL
 

Niezależnie od tego czy budujesz masę mięśniową lub redukujesz tkankę tłuszczową konieczne są założenia zbilansowanej diety w zależności od tego czy jaki jest cel musi wystąpić nadwyżka kaloryczna lub ujemny bilans znany pod nazwą deficytu kalorycznego.

Sprawdź także: Ile razy trenować w tygodniu?

Dlaczego nie widać efektów ćwiczeń?

Powodów braku efektów ćwiczeń może być wiele. Najczęstszym przypadkiem jest wcześniej wspomniane rzucanie się na głęboką wodę, czyli zbyt ciężki trening, gdy nasz stopień zaawansowania jest nieadekwatny do założeń. Drugim najczęstszym problemem są złe założenia diety lub wręcz ich brak. Jedząc “na oko” lub nie licząc kalorii ciężko, aby efekty ćwiczeń szły w oczekiwanym kierunku. W zależności od tego jak ustalisz dietę, w takim kierunku będzie zmieniać się Twoja sylwetka.

Trzecim powodem braku efektów jest nieregularny trening. Konsekwencja i regularność jest kluczowa w momencie, gdy chcesz zmienić sylwetkę. Tylko poprzez te same i powtarzane czynności będziesz w stanie osiągać zadowalające efekty.

Poza najczęstszymi przyczynami może wystąpić problem ze złą techniką ćwiczeń, złym doborem obciążenia lub błędnymi założeniami treningu. Jak widać przyczyn braku efektów może być wiele. W momencie stagnacji warto przeanalizować swój plan treningowy i dietę, prawdopodobnie w jednym z tych dwóch aspektów leży problem.

Od czego zależy czas w jakim osiągamy widoczne efekty ćwiczeń?

plany

Tempo osiągania efektów zależy od szeregu czynników:

  • zaangażowania w proces,
  • celu treningowego,
  • planu treningowego,
  • planu dietetycznego,
  • genetyki.

Są to główne aspekty, które determinują tempo osiąganych efektów. Jeżeli nie pracujesz konsekwentnie i nie wykazujesz zaangażowania w proces to ciężko o zadowalające wyniki. Inne tempo osiąganych wyników osiągniesz, gdy twoim celem jest redukcja, a jeszcze inne, gdy chcesz zbudować duże ilości masy mięśniowej.

Genetyka to kolejny z czynników, który robi różnicę. Istnieją osoby o lepszych predyspozycjach i to one będą osiągać szybsze efekty pomimo podobnej pracy w porównaniu do osoby z gorszą genetyką.

Efekty ćwiczeń w domu – czy jest jakaś różnica w porównaniu do siłowni?

Osoby początkujące mogą osiągać zadowalające efekty zarówno w treningu w domu jak i na siłowni. Na początku samo rozpoczęcie treningów siłowych jest czynnikiem, który gwarantuje efekty. Miejsce jego wykonania nie ma aż takiego znaczenia.

Dużo ważniejszy jest wygląd i założenia planu treningowego. Oczywiście w domowych warunkach nie mamy możliwości wykonywania takiego wachlarzu ćwiczeń jak na siłowni. Ale trzon planu, czyli: przysiady, wyciskania lub wiosłowania można wykonywać w każdych warunkach.

Problem pojawia się, gdy stajemy się osobą średnio zaawansowaną i potrzebujemy większego obciążenia oraz większej objętości by notować zadowalający progres. W tym przypadku najbardziej optymalnym wyborem będzie trening wykonywany na siłowni. Oczywiście możesz w treningu domowym włączyć metody intensyfikacji treningu, czyli dropsety, super serie lub serie łączone, natomiast nie będzie to najbardziej optymalne rozwiązanie.

👉Ćwiczenia w domu a trening na siłowni – czy efektywność jest ta sama?

Efekty treningów po miesiącu ćwiczeń

Pierwszy miesiąc regularnych treningów to czas kiedy możesz zobaczyć zmiany w sylwetce. Trenując 3 razy w tygodniu to po miesiącu masz za sobą 12 treningów. Musisz przyznać, że to nie duża inwestycja w pierwsze efekty ćwiczeń. Nie jest oczywiście też tak, że po pierwszym miesiącu ćwiczeń osiągniesz już swój główny cel. jest to po prostu pierwszy moment, gdy możesz ocenić czy Twoja praca idzie w dobrą stronę.

Jeśli Twoim celem jest odchudzanie to po 4 pierwszych tygodniach z pewnością zauważysz mniej centymetrów w pasie, Twoje mięśnie zaczną się odsłaniać, a siła fizyczna zacznie rosnąć. W przypadku budowania masy mięśniowej mięśnie będą bardziej “pełne”, ponieważ będą nasycone glikogenem. Z pewnością Twoje wyniki siłowe uległy dużej poprawie w porównaniu do początku treningów.

Zestaw Boogie na trening

zestaw na masę

Zestaw Boogie na trening
 

Jak widać, warto przywiązać wagę do regularnych treningów na siłowni, bo efekty są w stanie zwrócić pot wylany na sali treningowej.

plany

Czytaj także: Jak często ćwiczyć? Ile trenować żeby było widać efekty?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *