WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jak polubić bieganie? 10 wskazówek dla niezdecydowanych

jak polubić bieganie

Bieganie jest jednym z najbardziej popularnych i lubianych sportów przez osoby aktywne. Tak naprawdę, aby rozpocząć przygodę z tym sportem wystarczy jedynie odpowiednie obuwie i wyznaczenie trasy. Dzięki bieganiu możemy w pewnym stopniu zbudować masę mięśniową, ale przede wszystkim spalić zbędną tkankę tłuszczową i zbudować kondycję. Jak przekonać się do tego czasami niedocenianego sportu i zacząć biegać?

Jak polubić bieganie?

Wbrew pozorom bieganie nie jest łatwym sportem. Technika w tej dyscyplinie sportu jest równie ważna ja w przypadku treningu siłowego lub sztuk walki. Jeśli Twoim celem jest regularne bieganie bez urazów i ciągłe podnoszenie swoich celów to musisz wiedzieć, że na początku przygody spotkasz wiele trudności, które jednak łatwo pokonać. Na co zwrócić uwagę podczas biegania?

Zestaw dla Biegacza

zestaw na masę

Zestaw dla Biegacza
 

1. Biegaj z planem treningowym

Pomimo, że bieganie wydaje się sportem gdzie wystarczy pokonać dany dystans w krótkim czasie, to niezbędny do bezpiecznego treningu jest plan treningowy.

Staraj się periodyzować okres swoich przygotowań, a niezbędne do tego będą dobrze skomponowane plany treningowe. Nie tylko ograniczają one ryzyko kontuzji, ale też sprawiają, że podejmowana aktywność fizyczna jest bardziej efektywna. Jeśli nie masz doświadczenia w układaniu planów treningowych, to zgłoś się do specjalisty, który skomponuje plan treningowy pod Twoje potrzeby.

Uzupełnij bieganie specjalnie dobranymi treningami siłowymi. Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i zmaksymalizuj swoje efekty!

plany - rejestracja
  • 🎯Wybierz pakiet, z którego chcesz skorzystać.
  • 🔓Dokonaj płatności i uzyskaj dostęp do swojego konta.
  • 📝Wypełnij wywiad treningowy, a nasi specjaliści przygotują Twój plan.
  • 🏆Rozpocznij pracę swoim ciałem i zrealizuj swój cel!
ZACZYNAM JUŻ DZIŚ!💪

2. Dobierz dobre buty do biegania

Obuwie jest najważniejszym akcesorium podczas biegania. Można zaryzykować stwierdzenie, że tak jak nie można grać w piłkę nożną bez futbolówki, tak samo nie da się biegać bez właściwie dobranego obuwia.

Buty do biegania chronią nasze stawy, ścięgna i mięśnie podczas aktywności. To one przejmują większość przeciążeń na trudnej trasie. Jeśli biegasz na twardej i zbitej nawierzchni jak np. asfalt to poświęć odpowiednio dużo czasu na dobranie właściwego obuwia.

👟Czytaj także: Buty do biegania – jak dobrać obuwie do biegania?

3. Pamiętaj o rozgrzewce

plan treningowy

Rozgrzewka jest koniecznym elementem przed każdym treningiem, również przed treningiem. Zapewnia ona nie tylko dobre samopoczucie w trakcie biegania, ale też chroni nas przed urazami.

Rozgrzewka powinna być dobrana do charakteru wysiłku. W przypadku biegania powinniśmy skupić się na stawach – skokowym, kolanowym i biodrowym. Dynamiczne wymachy i skręty to ruchy, które są mile widziane podczas wykonywania rozgrzewki.

  • Pamiętaj jednak, aby skupić się na całym ciele pomimo, że masz w planie tylko bieganie. 15 minut rozgrzewki w zupełności wystarczy.

4. Naucz się słuchać swojego ciała

Niejednokrotnie nasze ciało daje nam sygnały, których nie możemy bagatelizować. Zmęczenie, bóle stawów czy mięśni, przeciążenia to zjawiska dość powszechne w przypadku biegania. Nie bagatelizuj takich sygnałów. Każdy ból to sygnał wysyłany przez nasz organizm mówiący, że dzieje się coś niepokojącego.

Jeśli czujesz, że od dłuższego czasu Twoja moc spada, a efekty nie idą tak szybko jak wcześniej to spróbuj wykonać rozbrat z bieganiem na jakiś czas i odpocząć lub poświęć czas na inny rodzaj aktywności, który nie będzie angażował Cię w aż tak dużym stopniu.

5. Zapisz się do klubu biegowego

Pomimo, że bieganie może wydawać się sportem indywidualnym, to możemy trenować i rywalizować w większej grupie. Jest to doskonały sposób na integrację i poznawanie innych osób z tą samą pasją.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Zapisanie się do klubu biegowego to kolejny etap w przygodzie biegacza. Możesz rywalizować z osobami na tym samym poziomie oraz czerpać przyjemność ze wspólnych treningów. Jest to pewien sposób na przełamanie rutyny, ponieważ trenujemy i spędzamy czas z ludźmi pełnymi pozytywnej energii.

6. Stawiaj sobie osiągalne cele

Jeśli dopiero zaczynasz biegać, to nie zastanawiaj się kiedy będziesz gotów pokonać maraton. Stawiaj sobie małe cele, które są do osiągnięcia w danym momencie. Jeśli idziesz na swoją pierwszą trasę biegową to za pierwszym razem wystarczy spokojny trucht. W ten sposób przekonasz się w jakim miejscu jesteś i będziesz w stanie rozsądnie zaplanować kolejne treningi.

Małe osiągalne cele podtrzymują Twój poziom motywacji. Dużo łatwiej trenuje się z perspektywą, że za kilka treningów wykonamy postawione wcześniej założenia, niż będziemy dążyć do celu, który jest realny w dłuższej perspektywie.

7. Nie trenuj zawsze na 100%

Żaden, nawet profesjonalny sportowiec nie trenuje na 100% swoich możliwości przez cały rok. Nawet w skali mikrocyklu występują bardziej i mniej intensywne jednostki treningowe.

Taka periodyzacja pozwala na skumulowanie mocy na oczekiwany okres oraz niweluje ryzyko kontuzji. Taka chwila wytchnienia pozwala nabrać energii na kolejny etap cięższych przygotowań.

Paradoksalnie trening na 100% możliwości przez cały czas będzie skutkował powolnym osłabieniem naszych możliwości i doświadczymy regres w naszym poziomie wytrenowania.

Dowiedz się więcej: Periodyzacja treningu – co to jest i na czym polega?

8. Nie zapominaj o regeneracji

Regeneracja jest tak samo istotna jak sam trening, szczególnie w kontekście biegania. Nasze dolne partie podczas treningu wykonują naprawdę ogrom pracy, aby pokonać wyznaczony przez nas dystans.

Zestaw na Regenerację

zestaw na masę

Zestaw na Regenerację
 

Staraj się korzystać z sauny, hydro masażu, zabiegów fizjoterapety itp. Tego typu zabiegi pozwolą szybciej wrócić do pełni sprawności po ciężkim treningu.

Zwróć szczególną uwagę na jakość i długość snu, ponieważ to właśnie w czasie jego trwania dochodzi do najważniejszych faz regeneracji.

9. Monitoruj swoje postępy

Monitorowanie swoich postępów jest bardzo ważne, ponieważ dostarcza nam szereg informacji, z których możemy wyciągnąć istotne wnioski.

Pulsometr, smartwatch to akcesoria szczególnie cenne w treningu na świeżym powietrzu oraz, gdy profesjonalnie podchodzimy do biegania. Jeśli w danym okresie zauważysz spadek osiągów, to być może masz do czynienia z przetrenowaniem. Jeśli efekty idą szybciej niż zwykle to może warto zwiększyć intensywność treningu.


budujmase

W planach treningowych Budujmase.pl możesz sam śledzić swoje postępy na podstawie regularnie wprowadzanych przez Ciebie pomiarów masy ciała oraz wybranych obwodów, czy też wgrywanych zdjęć.


10. Połącz bieganie z innym sportem

Aby być dobrym biegaczem nie wystarczy tylko sam trening biegania. Warto podejść kompleksowo do tematu przygotowań i wykonywać inne rodzaje aktywności fizycznej szczególnie, gdy profesjonalnie podchodzisz do biegania.

W przygotowaniu biegacza warto, oprócz samego treningu warto uwzględnić stretching i przygotowanie siłowe. Każdy z tych rodzajów aktywności rożni się nieco charakterystyką pracy co ma przełożenie na kompleksowe przygotowanie nas do biegania

Czytaj także: Bieganie zimą – czy trening na mrozie jest zdrowy?


plany treningowe budujmase

Jak się zmotywować do biegania?

Bieganie tak jak każdy inny sport może stać się monotonne jeśli nie będziemy stawiać przed sobą kolejnych celów do osiągnięcia. Ciągły bieg powtarzany przez dłuższy czas spowoduje, że przestaniemy odczuwać satysfakcję z wykonywanej czynności.

Dobrym pomysłem jest próba rywalizacji z samym sobą lub innym biegaczem. Jeśli jesteś osobą, która biega już dłuższy czas, to spróbuj przygotować się do amatorskich zawodów. Taki cel sprawi, że motywacja będzie napędzać Cię do każdego kolejnego treningu. W końcu to efekty, które jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem napędzają nas do dalszej pracy.

🏃‍♂️Poznaj: Jak zacząć biegać? Porady dla początkującego biegacza


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *