WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Monotonia na siłowni

Monotonia na siłowniWcześniej czy później każdy ćwiczący wpada w rutynę. Na szczęście można tego uniknąć dzięki kilku prostym zabiegom. Wykonywanie przez okres 3 czy 4 miesięcy tego samego planu treningowego może, a nawet musi wywołać uczucie zniechęcenia – jest to całkowicie naturalne. W tym artykule dowiecie się jak sobie poradzić i zwalczyć monotonię na siłowni.

Monotonia na siłowni

Co powoduje monotonię na siłowni?

  • Zbyt długi czas wykonywania danego planu treningowego. Z tego powodu zaleca się zmianę systemu ćwiczeń średnio co 6 tygodni. Jest to okres czasu, który pozwala na uzyskanie odpowiednich efektów płynących z planu, a jednocześnie nie jest jeszcze zbyt długi. Powtarzalność ćwiczeń oraz sesji treningowych sprzyja popadaniu w rutynę. To natomiast odbiera przyjemność płynącą z aktywności fizycznej. Dodatkowo sprzyja pojawianiu się kontuzji.
  • Brak zmian w intensywności treningu. Należy nie tylko zmieniać zestawy ćwiczeń, ale także modyfikować czas pracy, czas przerw oraz ilość serii i powtórzeń. Dzięki temu w łatwy sposób można tworzyć różne sesje treningowe oparte o ten sam zestaw ćwiczeń.
  • Brak zadowalających rezultatów. Tutaj często w grę wchodzi źle dobrany trening, nieodpowiednia dieta, oszukiwanie samego siebie i nie trzymanie się planu.

Jakie są najczęstsze skutki monotonii na siłowni?

  • Brak chęci do dalszego treningu. Bardzo często kończy się to zaprzestaniem uczęszczania na siłownię. W takim wypadku ciężko wypracowane efekty szybko znikają.
  • Pojawiające się urazy. Brak koncentracji oraz roztargnienie podczas wykonywania ćwiczeń sprzyja kontuzjom. Te z kolei mogą wykluczyć nas z treningu nawet na kilka miesięcy.
  • Niewielkie progresy spowodowane małym zaangażowaniem w treningi. Bez oczekiwanych efektów ćwiczeń, motywacja i chęci spadają do zera.

Jak radzić sobie z monotonią na siłowni?

Każdy walczy na swój sposób z monotonią. Warto znaleźć rozwiązanie, które będzie dla Was najlepsze:

  • Motywacja. To ona pomaga przezwyciężyć zmęczenie oraz znużenie treningami. Warto stale się motywować poprzez różnego rodzaju nagrody. Może to być np. cheat meal po tygodniu treningów. Idealnym pretekstem do jego zastosowania będzie wypad z przyjaciółmi na pizzę.
  • Umiejętność modyfikowania intensywności treningowej. Należy zmieniać czas pracy oraz długość przerw. Warto także zmieniać ilość serii i powtórzeń w danym ćwiczeniu. Takie zabiegi sprawią, że treningi będą bardziej wymagające.
  • Rywalizacja. Do tego potrzebny jest oczywiście partner treningowy. Podczas treningu można wymyślać różne zabawy i wyzwania np. kto więcej razy wyciśnie połowę swojego ciężaru ciała na ławce płaskiej. Poza tym, osoba towarzysząca zawsze wyciągnie nas na trening, kiedy wyjątkowo nie mamy na niego ochoty.

Jak uniknąć monotonii na siłowni?

Nie zawsze da się uniknąć pojawiającej się monotonii. Nawet przy stosowaniu różnych metod jej zwalczania. Czasami należy po prostu odpocząć. Układ nerwowy bywa tak mocno przeciążony wysiłkiem fizycznym oraz stresem i sprawami nie związanymi z treningiem, że odmawia posłuszeństwa. Tydzień przerwy w treningach jest niejednokrotnie najlepszym rozwiązaniem problemu narastającej monotonii. Innymi słowy, należy zrobić sobie przerwę, ponieważ czas jest najlepszym lekarstwem.  

Monotonia na treningu

Problem monotonii treningowej jest powszechny i dotyka zarówno osób trenujących amatorsko, jak i zawodowych sportowców. Ten stan rzeczy jest ściśle powiązany z naszym nastawieniem, sposobem myślenia oraz poziomem zmęczenia. Monotonia jest zjawiskiem niekorzystnym z punktu widzenia, zarówno treningu jak i życia codziennego. Kiedy przestaje nas cieszyć coś co zawsze dawało mnóstwo frajdy nie wolno tego bagatelizować. W skrajnych przypadkach monotonia sprawia, że ludzie rezygnują całkowicie z treningów i już do nich nie wracają.

 

Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *