WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

10 porad jak wytrwać na diecie redukcyjnej

10 porad jak wytrwać na diecie redukcyjnej

Pamiętasz swoje poprzednie podejścia do redukcji, które kończyły się przy okazji pierwszego spotkania ze znajomymi lub skutkowały obniżeniem nastroju? Dziś podpowiadamy, jak wytrwać na diecie redukcyjnej, by uniknąć efektu jo-jo.

Jak wytrwać na redukcji?

Odchudzanie to długotrwały proces, który wymaga sporo cierpliwości i determinacji. Trudno wytrwać na diecie redukcyjnej, jeśli towarzyszy Ci złe samopoczucie, ciągłe uczucie głodu i nie widzisz żadnych efektów wizualnych.

Zastanów się, czy nie masz zbyt wygórowanych wymagań. Dobrze zaplanowana dieta redukcyjna zapewni Ci wszystkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak pełnowartościowe węglowodany, tłuszcze, białka i witaminy.

Jak wytrwać na diecie?

Oto 10 wskazówek pomocnych na redukcji.

1. Odrzuć nierozsądne oczekiwania

Czy już po pierwszej wizycie na siłowni stajesz na wadze i denerwujesz się, że wskazówka ani drgnie? Prawdopodobnie masz zbyt duże oczekiwania względem redukcji. Specjaliści twierdzą, że już 5-10% utraty masy ciała skutecznie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób powiązanych z otyłością.

Zbyt duże oczekiwania prowadzą jedynie do frustracji i rozczarowania. Nie porównuj się z osobami o innym typie sylwetki. Nawet jeśli schudniesz, Twoje ciało nie będzie wyglądało w ten sposób. W ciągu kilku dni lub tygodni nie osiągniesz “efektu wow”.

Nie przytyłeś w ciągu tygodnia, więc odchudzanie też zajmie więcej czasu. Krótkotrwałe diety dają krótkotrwałe rezultaty.

2. Ustal konkretny plan działania

Zamiast skupiać się na celu, skoncentruj się na działaniu. Wyznacz konkretne zasady redukcji. Postanów, że schudniesz 2 kilogramy na ciągu miesiąca, czyli 0,5 tygodniowo. Ustalanie celów krótkoterminowych szybciej daje Ci poczucie kontroli i zadowolenia z siebie.

Ciesz się aktywnością fizyczną. Po każdym treningu będziesz odczuwać przypływ endorfin, czyli nagły skok hormonu szczęścia. Czy to nie jest wystarczający powód, by wstać z kanapy? No właśnie!

3. Wybierz ulubiony rodzaj aktywności fizycznej

“W domu nie uda Ci się schudnąć”. “Jeśli chcesz zobaczyć efekty, musisz zapisać się na siłownię”. “Taniec to nie sport”. To często powtarzane mity na temat redukcji, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Tak naprawdę skuteczny trening możesz zrobić wszędzie i każdy ruch jest dobry dla Twojego ciała. Wybierz swoją ulubioną aktywność fizyczną i zadbaj o regularność.

4. Stopniowo obcinaj kalorie

Najczęstszy błąd związany z redukcją to zbyt gwałtowne obcinanie kalorii. Restrykcyjna dieta wprowadza ciało w stan głodówki i przynosi więcej szkody niż pożytku.

Wylicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i stopniowo odejmuj 200-300 kcal. Jeśli pracujesz fizycznie, Twoje ciało potrzebuje większej ilości węglowodanów do prawidłowego funkcjonowania. Tłuszcz reguluje poziom hormonów. Jego niedobór skutkuje między innymi wypadaniem włosów na diecie redukcyjnej.

Dobre jedzenie to paliwo dla Twojego organizmu. Nie rezygnuj z niego.

Sprawdź także: Jak obcinać kalorie na redukcji?

5. Nie odmawiaj sobie wszystkiego

Jeśli bardzo lubisz pizzę, a od chwili, gdy zacząłeś się odchudzać, omijasz swoje danie szerokim łukiem, prawdopodobnie będziesz wyczekiwać końca redukcji i trudno będzie Ci wytrwać na diecie.

Od czasu do czasu zaplanuj zjedzenie tego, na co masz ochotę. Jeśli większość spożywanych pokarmów będzie zdrowa, jeden cheat meal nie zaburzy Twojej diety redukcyjnej.

6. Kupuj tyle, ile zjesz

Nie idź do sklepu, gdy jesteś głodny. Rób listę zakupów. Planuj posiłki na dany tydzień. Kupuj duże ilości owoców i warzyw. Dzięki temu Twoje jedzenie będzie kolorowe i smaczne.

Zwracaj uwagę na składy kupowanych produktów i wybieraj te najmniej przetworzone. Im krótszy skład, tym lepiej.

7. Odrzuć diety cud

Posty, głodówki, diety polegające na eliminacji konkretnych produktów, restrykcyjne sposoby żywienia o bardzo niskim poziomie energii dostarczanej Twojemu organizmowi dziennie – 800 kcal, 600 kcal, 400 kcal nie mają nic wspólnego z rozsądnym podejściem do odżywiania.

Aby diety cud zadziałały, rzeczywiście musi zdarzyć się cud. Najczęściej następuje po nich efekt jo-jo, czyli powrót do dawnej wagi.

8. Wysypiaj się

Jeśli odchudzanie ma przynieść trwałe rezultaty, liczy się nie tylko dieta redukcyjna i rodzaj aktywności fizycznej, ale Twój cały styl życia. Trudno będzie Ci wytrwać na diecie, jeśli nie wysypiasz się w nocy.

Z badań wynika, że osoby zaniedbujące sen, tyją dwukrotnie szybciej od tych, którzy przesypiają około 8 godzin na dobę. W nocy Twój organizm się regeneruje, poprawia się jego wydajność i samopoczucie.

Czytaj więcej: Regeneracja – jej znaczenie podczas pracy nad własnym ciałem

9. Nie zapomnij o podstawach

Podstawą udanej redukcji jest deficyt kaloryczny. Nawet jeśli jesz zdrowo, ale więcej niż potrzebujesz – nie schudniesz. Twój organizm musi spalać więcej kalorii, niż przyjmuje z pożywienia.

Jeśli nie widzisz efektów diety redukcyjnej, spróbuj przez kilka dni przyjrzeć się ilości kalorii spożywanych posiłków.

Oczywiście nie musisz zawsze liczyć kalorii. Trzeba jednak mieć świadomość, że one istnieją. Można jeść zdrowo, lecz za mało, a można też jeść zdrowo, ale za dużo.

10. Zadbaj o suplementację

Podczas redukcji niezbędna jest odpowiednia suplementacja. Pomaga ona utrzymać założony deficyt kaloryczny, a jednocześnie zaopatrzy organizm w energię.

Tabletki na odchudzanie – Redin

Spalacz tłuszczu Redin to kompleksowe wsparcie na każdym etapie redukcji. Zawiera 20 składników aktywnych, które mają udowodnione działanie wspierające odchudzanie.

Redin – działanie

  • nasila spalanie tłuszczu
  • zwiększa ochronę przed efektem jo-jo
  • podkręca metabolizm
  • dba o kondycję skóry i włosów
  • dodaje energii, zmniejsza uczucie zmęczenia
  • poprawia nastrój
  • podnosi odporność na stres (wyjątkowy dodatek adaptogenów)
  • zwiększa ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym

Co więcej, nie tylko wspiera redukcję, ale również pomaga przetrwać trudne momenty, które prędzej czy później zawsze pojawiają się w czasie optymalizacji masy ciała. Opinie o Redin są bardzo pozytywne.

spalacz redin na odchudzanie

Poznaj: Ranking najlepszych spalaczy tłuszczu

Ciesz się redukcją – nie samymi efektami

Odpowiednia motywacja to klucz do sukcesu. Świadome podejście do zdrowego odżywiania i utraty tkanki tłuszczowej da Ci dużo większe szanse na realizację celu. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego chcesz schudnąć? Czy to kwestia zdrowotna, wizualna, a może potrzeba akceptacji?

Skup się na poprawie swojego stanu zdrowia. Czerp przyjemność ze zdrowego żywienia. Wybieraj warzywa i owoce, które najbardziej lubisz.

Z czasem Twój organizm przestanie domagać się niezdrowych produktów i pokochasz zmianę nawyków żywieniowych.

Dieta redukcyjna – przykładowy jadłospis

Śniadanie:

Owsianka na mleku z truskawkami, migdałami i kakao;

Składniki: 4 łyżki płatków owsianych górskich, 3/4 szklanki mleka krowiego lub roślinnego, garść truskawek lub innych owoców, 1 łyżeczka kakao, 4 migdały.

Przygotowanie: Ugotuj płatki na mleku z kakao. Dodaj owoce i migdały.

Obiad:

Potrawka z kurczaka, z serem feta, fasolką szparagową i brązowym ryżem;

Składniki: 4 łyżki brązowego ryżu, 100 g piersi z kurczaka, 30 g sera feta, 3/4 szklanki fasolki szparagowej, 6 pomidorów suszonych, 6 pieczarek, 1/3 cebuli, 1 ząbek czosnku, 1 łyżka natki pietruszki, łyżka oleju rzepakowego, cząber, sól i pieprz.

Przygotowanie: Ugotuj ryż w wodzie. Obierz i posiekaj cebulę oraz czosnek. Pokrój pieczarki i suszone pomidory. Zeszklij na patelni cebulę. Dodaj do mięsa fasolkę i suszone pomidory. Dopraw i duś na patelni przez 10 minut. Dopraw. Dodaj ser feta i posyp przed podaniem natką pietruszki.

Kolacja:

Kefir z suszonymi morelami i orzechami włoskimi.

Jak wytrwać na redukcji?

Odchudzanie nie może trwać bez końca. Powinno prowadzić do osiągnięcia wyznaczonych celów, w innym przypadku możesz sobie zaszkodzić.

Nieumiejętna dieta redukcyjna spowalnia metabolizm, niszczy układ hormonalny i prowadzi do niedoborów żywieniowych. Zastosuj powyższe wskazówki i ciesz się zdrowiem oraz piękną sylwetką nie tylko w sezonie wakacyjnym, ale przez całe życie.


Podobne artykuły:

Klaudia Pieczykolan

Klaudia Pieczykolan - zawodowa copywriterka, freelancerka specjalizująca się m.in. w tematyce psychologii, zdrowia i diety roślinnej. Prywatnie pasjonatka zdrowia i aktywności fizycznej, w wolnych chwilach testuje wciąż nowe przepisy na bezmięsne dania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *