WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Dieta na rzeźbę 95 kg – przykładowy jadłospis

Dieta na rzeźbę 95 kg

Dieta na rzeźbę i dieta redukcyjna to dwa modele żywienia, których celem jest zmniejszenie ilości depozytów tkanki tłuszczowej. W kategorii szybkości działania zwycięża dieta redukcyjna, ponieważ jej efekty widoczne są dosyć szybko na wadze. Z kolei w kategorii bezpieczeństwa dla tkanki mięśniowej zwycięża zdecydowanie dieta na rzeźbę, której efekty będą widoczne przy pomiarach centymetrem. Poniższy tekst poświęcony jest przedstawieniu jak wyglądać powinna najlepsza dieta redukcyjna i wyjaśnieniu skąd pochodzą jej założenia. Dowiedz się czym jest dieta na rzeźbę 95 kg!

Dieta na rzeźbę 95 kg – założenia diety

Założenia diety na rzeźbę przypominają dietę redukcyjną. Najlepiej jeść pięć niewielkich posiłków o stałych porach. Duży nacisk stawiamy na jakość produktów. Spożyte proteiny powinny być chude, a więc pochodzić z chudych części drobiu i mięsa. Unikać należy serów żółtych, pleśniowych, natomiast zaleca się spożycie chudego twarogu, czy niesłodzonych jogurtów.

Kluczową rolę pełnią spożyte warzywa, które powinny stanowić elementarny składnik każdego posiłku. Dieta na rzeźbę powinna być również bogata w węglowodany złożone, które są dobrym źródłem powoli uwalniającej się energii, a ponadto będą pozostawiać uczucie sytości na dłużej, przez co zmniejszone porcje staną się mniej odczuwalne. Mimo obniżonego spożycia tłuszczy, należy dostarczać je w postaci tłuszczy pochodzenia roślinnego. Są one szczególnie wartościowe ze względu na dużą zawartość dobroczynnych przy redukcji kwasów omega-3. Regulują one metabolizm adipocytów, dzięki czemu uwalniane są ich depozyty tłuszczowe.

Ważne jest nie tylko, co jemy, ale również jak jemy. Polecanymi technikami są:

  • grillowanie,
  • parowanie,
  • duszenie na niewielkiej ilości tłuszczu,
  • gotowanie, co pozwala na wyeliminowanie nadmiernego spożycia tłuszczów.

A może chcesz zmotywować kumpla, swoją drugą połówkę lub po prostu szukasz pomysłu na fajny prezent? Voucher na indywidualny plan dietetyczny to strzał w dziesiątkę! Razem o wiele łatwiej będzie wytrwać na diecie – niezależenie od tego jakie macie cele.

voucher na plan treningowy i dietę

Jak zrobić rzeźbę?

Najlepsza dieta to dieta zbilansowana, co jest szczególnie ważne, ponieważ rzeźbiąc ciało, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że organizm na utrzymanie tkanki mięśniowej potrzebuje dużo energii.

zestaw na rzeźbę i redukcję

Synteza 1g białka ustrojowego kosztuje ustrój około 24kcal pochodzących z węglowodanów i tłuszczy. Dlatego też w procesie prawidłowej regeneracji tak ważne jest dostarczenie wszystkich składników pokarmowych o odpowiedniej jakości.

W chwili, gdy organizm nie będzie miał odpowiedniej ilości energii, rozpocznie przemiany kataboliczne – spalające tkankę mięśniową, aby doprowadzić do takiej jej zawartości, której będzie w stanie podołać.

Kup zestaw na rzeźbę z Redin w sklepie Budujmase.pl

Dieta na rzeźbę 95 kg – zapotrzebowanie energetyczne

Przed rozpoczęciem diety na rzeźbę należy uświadomić sobie, jaki tryb życia się prowadzi i ile energii zużywa w ciągu całego dnia. Szacowanie wydatku energetycznego rozpoczyna się od obliczenia PPM (podstawowa przemiana materii) poprzez przemnożenie masy ciała przez ilość godzin w dobie.

Sprawdź także: Kalkulator PPM (Podstawowej przemiany materii)

kalkulator deficytu kalorycznego
  1. 95kg x 24h = 2280kcal – taka ilość nie uwzględnia jednak codziennej aktywności fizycznej wspomnianej wyżej. Przy założeniu, że wykonuje się standardowy trening na rzeźbę, a dodatkowo stosuje się w tygodniu wysiłek wytrzymałościowy, można oszacować współczynnik aktywności fizycznej na wynoszący 1,6.
  2. W związku z tym: 2280kcal x 1,6 = 3648kcal – jest to całkowita przemiana energii.
  3. Ustalamy deficyt kaloryczny w diecie na 300kcal: 3648 – 300 = 3348kcal

Zobacz: Kalkulator deficytu kalorycznego

Makroskładniki w diecie na rzeźbę 95kg

Następnie przechodzimy do obliczania ilości składników pokarmowych. Ilość białka na 1 kilogram masy ciała w diecie na rzeźbę powinien wynosić podobnie jak w typowej redukcji około 2,2 g, a ilość tłuszczy w diecie na rzeźbę określamy na 20%. Ponadto korzystamy z informacji, że:

  • 1g węglowodanów – 4kcal
  • 1g białka – 4kcal
  • 1g tłuszczy – 9kcal

Sprawdź: Odpowiedni podział makroskładników – obliczanie krok po kroku

Przystępujemy do obliczeń:

makroskładniki w diecie

Białko na rzeźbę

  • 2,2g x 95kg = 209g białka
  • 209g x 4kcal = 836kcal z białka

Tłuszcze na rzeźbę

  • 3348kcal x 20% = 670kcal
  • 670kcal : 9kcal = 75,5g tłuszczu

Węglowodany na rzeźbę

  • Na samym końcu bilans uzupełniamy o ilość węglowodanów: 3348kcal – 836kcal – 670kcal = 1842kcal
  • 1842kcal : 4kcal = 460g węglowodanów

Czytaj więcej: 10 wskazówek jak szybko spalić tłuszcz i pokazać rzeźbę

mężczyzna na redukcji

Przykładowa dieta na rzeźbę dla mężczyzny o wadze 95kg

Poniżej przedstawiamy przykładową dietę na rzeźbę dla mężczyzny o wadze 95kg.

DIETA NA RZEŹBĘ 95kgPOSIŁEKSKŁADNIKIMAKROSKŁADNIKI
śniadanie
godz. 6:00
Omlet owsiany na oleju kokosowym z bananami, masłem orzechowym i cynamonem
– 7 jaj
– 25g płatków owsianych
– 300g bananów
– 50g masła orzechowego
– 10g cynamonu
– 25g oleju kokosowego
6pak masło orzechowe
1510kcal
– 70,5g białka
– 91,4g tłuszczu
– 101,1g węglowodanów
2 śniadanie
godz. 9:00
Kanapka z grillowaną piersią z kurczaka, sałata rzymską, czerwoną cebulą, pomidorem, pesto bazyliowym– 50g chleba żytniego razowego
– 100g grillowanej piersi z kurczaka
– 25g cebuli czerwonej
– 30g pomidora
– 30g bazyliowego pesto
– 2 liście sałaty rzymskiej
pesto
365kcal
– 26,4g białka
– 16,1g tłuszczu
– 28,4g węglowodanów
obiad
godz. 13:00
Pierś z kurczaka w sosie słodko-kwaśnym z papryką i brązowym ryżem, warzywa na patelnię– 150g piersi z kurczaka
– 100g sosu słodko-kwaśnego
– 100g brązowego ryżu
– 100g warzyw na patelnię
– 50g papryki czerwonej
637kcal
– 43,4g białka
– 6,5g tłuszczu
– 101,2g węglowodanów
podwieczorek godz. 16:00Dorsz pieczony w folii na oliwie z oliwek z ziemniaczkami w mundurkach, czosnkiem i tymiankiem– 100g dorsza
– 200g ziemniaków
– 20g oliwy z oliwek
– 3 ząbki czosnku
– 1 łyżeczka tymianku
443kcal
– 26,8g białka
– 21g tłuszczu
– 36,6g węglowodanów
kolacja
godz. 19:00
Kasza jaglana z warzywami– 100g kaszy jaglanej
– 100g warzyw na patelnię
407kcal
– 12,7g białka
– 3,9g tłuszczu
– 78,5g węglowodanów


Tekst został oryginalnie opublikowany dn. 28.03.2017r. i zaktualizowany dn. 28.09.2022r. zgodnie z aktualną wiedzą.



Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze
  1. Witam . Ja potrzebuje jakiejś rady. Pracuje na wykończeniach budowlanka 7 do 18 . Poniedziałek środa piątek chodE na treningi i piątek hale jeszcze mam. I ciężko jest o tak jeść i takie jedzenie. CY ktoś coś poradzi?

    1. Witam, przedewszystkim najwazniejsze w posilku jest liczenie kalorii jezeli czlowiek spozywa za malo albo za duzo to nie wspomoze to spalania tluszczu w zadnym wypadku. Tak samo trzeba ograniczyc weglowodany do minimum przy redukcji. Nie trzeba patrzec na wygorowane diety jakies potrawy ALA magda gessler, wystarczy dobrze dobrac produkty i diete mozna juz zrobic nawet na 3 posilkach dziennych. Mitem jest to ze trzeba jesc 6 posilkow, mit jest ten sprzedawany przez dietetykow i personalnych trenerów. Pozdrawiam.

  2. Ekstra. Chce zredukować masę z 104 do 95…. dla mnie masakra stoje w miejscu…. pracuje w służbach, wiec z czasem jest roznie. Trening w domu… Bieganie, sztanga, gryf łamany…. co na to mozecie poradzić….

    1. Iras, coś faktycznie Ci przeszkadza w zgubieniu tych kilku kilogramów. Bez odpowiedniej diety niestety nie ma co się nastawiać na sukces – to klucz do wszystkiego. Druga sprawa to trening – w Twoim przypadku trening globalny zdaje się najlepszym pomysłem.

  3. chyba jest jakiś błąd w ostatnim posiłku, bo brakuje jakiegokolwiek źródła białka. Co do śniadania, to również wydaje mi się, że przydałoby się coś dorzucić chociażby z odżywki białkowej, aby w każdym posiłku przyjąć mniej więcej podobną ilość białka. W takim układzie jak jest teraz na II śniadanie, obiad i podwieczorek musielibyśmy przyjąć po 60 gram białka na każdy posiłek, przy założonych 209 gramach białka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *