Czym jest białko serwatkowe, a czym Gainer i co jest lepszym wyborem przy budowaniu masy mięśniowej?

Komu zaleca się stosowanie tego typu odżywek oraz kiedy powinno się je stosować? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na podstawowe pytania związane z suplementacją tymi dodatkami.

Pytanie, która odżywka będzie lepszym wyborem na budowanie masy mięśniowej jest coraz częściej zadawane przez adeptów treningów siłowych. Dla tych bardziej doświadczonych, odpowiedź jest bardzo prosta (mogą wręcz twierdzić, że to pytanie nie ma sensu). Początkujący oraz osoby ćwiczące „rekreacyjnie” często nie znają podstawowej różnicy między tymi dwoma rodzajami odżywek.

Czym jest białko serwatkowe? Kto powinien przyjmować białko w formie proszku?

Białko serwatkowe, jako najczęściej spożywany suplement na świecie, jest pełnowartościowym źródłem białka (zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy). Zawartość białka w produkcie mieści się w granicach 75 do ponad 95% (w zależności od rodzaju oraz producenta). Białka serwatkowe (szczególnie izolaty oraz hydrolizaty) zalecane są wszystkim osobom trenującym, niezależnie od tego czy budują masę, czy też robię redukcję tkanki tłuszczowej. Odżywki białkowe w formie proszku mają za zadanie uzupełniać niedobory białka w diecie.

Należy jednak pamiętać, że spożywanie białka w nadmiernych ilościach nie przyspieszy planowanego efektu. Dla osób ćwiczących siłowo, zaleca się stosowanie około 2,5 grama białka na kilogram masy ciała dziennie – w tym wliczone jest białko spożywane z produktów żywnościowych oraz białko z odżywek.

Czym jest gainer? Kto powinien przyjmować gainery?

Gainer jest odżywką węglowodanowo – białkową, w stosunku około 4:1 (węglowodany : białko). W zależności od producenta różnica pomiędzy składnikami może być większa lub mniejsza. Gainer został stworzony z myślą o osobach, które mają problemy z nabraniem masy mięśniowej. Jeśli Twój organizm zalicza się do typowych ektomorfików, którym bardzo ciężko nabierać masy, a Twój brzuch nie mieści więcej posiłków, samo białko serwatkowe może nie wystarczyć. W tym przypadku gainer może być idealnym rozwiązaniem!

Wysoka ilość węglowodanów będzie zaopatrzała Twój organizm w niezbędną energię do poprawnego funkcjonowania, a dodatek białka dostarczy odpowiednią ilość „bloczków” aminokwasów, koniecznych do budowania mięśni.

Skuteczne GAINERY
Najtaniej w sieci!

 

Stosowanie odżywek węglowodanowo – białkowych przez osoby mające problem z nadwagą, może przyczynić się do gromadzenia jeszcze większych ilości zbędnego tłuszczu. Oczywiście nie jest to regułą dla wszystkich. Jeśli należysz do osób, które „liczą kalorie”, spożywanie gainera w ramach osiągnięcia wymaganej liczby makroskładników będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Czy można stosować jednocześnie obie te odżywki? 

Stosowanie jednego nie wyklucza stosowania drugiego. Jeśli masz bardzo dużą podaż kaloryczną wymaganą dla własnego organizmu, a spożycie wszystkich kalorii z posiłków jest nie lada wyczynem to oczywiście, że stosowanie obu suplementów jest wskazane.

Jeśli nie wiesz jak wyliczyć potrzebna ilość kalorii o makroskładników dla swojej wagi zapoznaj się z tym artykułem – Układanie diety kulturystycznej.

Co jeśli liczę kalorie? Co lepiej stosować? 

Jeśli liczysz kalorie to na pewno wiesz, że dostarczenie odpowiedniej ilości węglowodanów do organizmu jest znacznie łatwiejsze niż dostarczenie białka. W tym przypadku odżywka-białko serwatkowe jest idealnym rozwiązaniem problemu niedoboru białka w diecie. Jeśli natomiast podczas liczenia kalorii, masz problem z osiągnięciem wymaganej ilości węglowodanów, gainer będzie w nas raz. Pamiętaj tylko, aby nie przekraczać wymaganej puli kalorycznej w ciągu dnia.

Podsumowanie.

Jeśli liczysz kalorie, a osiągnięcie wymaganej puli kalorycznej w ciągu dnia stanowi dla Ciebie problem, stosowanie zarówno białka serwatkowego, jak i gainera na pewno ułatwi sprawę.

Jeśli natomiast nie liczysz kalorii (czyli jesz „na oko”), sytuacja wygląda nieco inaczej. W tym przypadku zaleca się stosowanie gainerów osobom, które mają problemy z nabraniem masy mięśniowej. Jeśli stoisz przed dylematem, które z tych odżywek kupić, gainer być może będzie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Nie jest również powiedziane, że sam gainer wystarczy. Wszystko zależy od tego, ile makroskładników spożywasz z posiłków!

Osobom, które nie mają problemów z nabieraniem masy, zaleca się stosowanie samego białka serwatkowego, aby nie przesadzić z ilością spożywanych kalorii.

Rating: 5.0/5. Wg 18 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj