L-ornityna jest niedocenionym suplementem, który może zagwarantować większe przyrosty beztłuszczowej masy mięśniowej. Środek ten pozwala także m.in. na sprawniejsze usuwanie toksyn z organizmu. Jaką jeszcze rolę odgrywa ornityna w suplementacji na siłowni? Sprawdź w artykule.

Ornityna

L-ornityna zaliczana jest do aminokwasów endogennych, które syntezowane są wewnątrz organizmu. W przeciwieństwie do innych związków z tej grupy, nie bierze bezpośredniego udziału w budowaniu białek i nowych włókien mięśniowych.

  • Arginina i ornityna są kluczowe dla poprawnego przeprowadzenia cyklu Krebsa.
  • Ornityna powstaje z argininy i jest niezbędna do wytwarzania mocznika, który obniża ilość amoniaku we krwi.
  • Co więcej – cytrulina i ornityna są ze sobą związane. Ornityna pełni funkcję akceptora przy syntezie cytruliny, która pomaga zwiększyć możliwości wysiłkowe ciała.
  • Nadwyżki L-ornityny, która nie zostanie wykorzystana w przemianach metabolicznych będą wykorzystywane w innych procesach organizmu.

Jak działa ornityna?

Właściwości ornityny pozwalają na jej szerokie zastosowanie w ogólnej poprawie stanu organizmu. Działanie L-ornityny odnotowane zostało w kontekście:

Ornityna – zalety

Jakie zalety przedstawia sobą ornityna?

Ornityna – wady

Suplementacja ornityną nie niesie za sobą żadnych wad. Przyjmowanie ornityny wiąże się z lepszą kondycją wątroby ćwiczącego. To bardzo ważna cecha, ponieważ suplementacja odżywkami białkowymi niekorzystnie wpływa na jej stan.

Dla kogo ornityna?

Zastosowanie ornityny wiąże się z szerokim spectrum działania. Suplementacja zalecana jest osobom stawiającym na trening siłowy, a także osobom borykającym się z problemami wątrobowymi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ornityna to oczyszczanie wątroby w sposób sprawny i skuteczny. Wykorzystywana jest w preparatach wspomagających odtruwanie ciała z toksyn oraz regenerację obciążonej wątroby.

Ornityna – efekty

Efekty działania ornityny są widoczne gołym okiem już podczas treningu, a także w dłuższej perspektywie.

Ornityna – skutki uboczne

Skutki uboczne ornityny praktycznie nie występują. Jej stosowanie uznawane jest za całkowicie bezpieczne.

  • U osób nadwrażliwych mogą pojawić się klasyczne dla jakiejkolwiek suplementacji dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, ból brzucha, biegunka.
  • Wybierając ornitynę w formie granulatu należy upewnić się, że tolerujesz fruktozę, ponieważ jest ona obecna w suplemencie. W przypadku osób zmagających się ze schorzeniami nerek – warto skonsultować przyjmowanie preparatów ornityny z lekarzem.

Dawkowanie ornityny

Dawkowanie ornityny jest kwestią sporną. Źródła podają bardzo zróżnicowane porcje dobowe, które miałyby przynosić odmienne efekty. Można więc uznać, że przyjmowana dawka ornityny jest związana z efektem, jaki chcesz uzyskać.

  • Przyjmuje się zakres od 150 do 1500 mg jako normę w suplementacji dobowej.
  • Można stosować 4 – 5g na czczo, bądź do godziny przed wysiłkiem fizycznym (z uwzględnieniem 2h przerwy między posiłkiem wysokobiałkowym).

Forma suplementacji może wpłynąć na podniesienie hormonu wzrostu i większy przyrost masy mięśniowej. Arginina, ornityna i lizyna często występują w jednym preparacie w celu uzupełnienia swoich obszarów działania i zapewnienia najlepszych rezultatów. Przy wyborze kompleksowego preparatu należy zwrócić uwagę na konkretną zawartość poszczególnych aminokwasów.

Ornityna w suplementacji na siłowni

L-ornityna HCL (chlorowodorek ornityny) nie należy do najpopularniejszych suplementów na siłowni. W związku z tym, że nie bierze bezpośredniego udziału w budowaniu muskulatury, jej właściwości są z reguły pomijane. Liczne badania wskazują jednak, że regularnie przyjmowane kapsułki ornityny:

Rating: 5.0/5. Wg 1 głosu.
Proszę czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj