Przyrost masy i siły mięśniowej jest możliwy dzięki procesom anabolicznym. To właśnie one odpowiedzialne są za odnowę uszkodzonych w treningu włókien mięśniowych, a także za wystąpienie zjawiska superkompensacji, czyli nadbudowy trenowanych mięśni. Czym w takim razie jest anabolizm mięśni? Co wpływa na to zjawisko?

Czym jest anabolizm mięśniowy?

Prawidłowe funkcjonowanie trenującego zależy od biochemicznych procesów w organizmie. Ich całokształt – oparty o przemiany energetyczne – nazywany jest metabolizmem. W zależności od proporcji reakcji rozpadu do reakcji syntezy, metabolizm dzieli się na dwie przeciwstawne grupy procesów: anabolizm i katabolizm.

Anabolizm

Anabolizm zawiera wszystkie reakcje metaboliczne prowadzące do syntezy związków złożonych z prostych, które wymagają dostarczenia energii.

 • Powstały w wyniku reakcji produkt posiada większy potencjał energetyczny od substratów biorących udział w reakcji.
 • Energia produktu zostaje związana w postaci wiązań chemicznych.
 • Do procesów anabolicznych zaliczane są wszystkie reakcje metaboliczne, które prowadzą do powstania złożonych związków organicznych, np. białka, tłuszcze czy węglowodany.
 • Metabolizm osób młodych – ze względu na ich rozwój – charakteryzuje się dość intensywnym anabolizmem.

Katabolizm

Katabolizm zawiera wszystkie procesy chemiczne w wyniku których poziom energetyczny substratów ulega obniżeniu.

 • Oparty jest o rozkład związków złożonych na proste, podczas którego wydzielona zostaje energia. Jej nadmiar gromadzony jest w wiązaniach adenozynotrifosforanu (ATP), a następnie wykorzystywany przez komórkę w trakcie pracy:
  • elektrycznej (przewodzenie impulsów),
  • mechanicznej (skurcz mięśniowy),
  • osmotycznej (transport przeciw gradientowi stężeń).
 • Przewaga procesów katabolicznych przeważa u osób starszych.

Co wpływa na anabolizm mięśniowy?

Co wpływa na anabolizm mięśniowy? Takimi czynnikami są na pewno:

Jak pobudzić anabolizm mięśni?

Jak pobudzić anabolizm mięśni?

 • Treningi z dużymi ciężarami, oparte o ćwiczenia wielostawowe, to najlepsza droga do wzrostu poziomu hormonów anabolicznych tj. testosteron i hormon wzrostu. Co jeszcze może pomóc? Na pewno skrócenie czasu trwania treningu oporowego do godziny – to pozwoli zapobiec wzrostowi poziomu kortyzolu (hormon o charakterze katabolicznym).
 • Trzeba wykorzystywać zjawisko okna anabolicznego. To czas po treningu, kiedy organizm charakteryzuje się zwiększonymi zdolnościami anabolicznymi. To właśnie wtedy konieczne jest dostarczenie odpowiednich wartości odżywczych wspomagających syntezę białek mięśniowych i glikogenu. Doskonale sprawdza się suplementacja odżywkami tj. carbo w połączeniu z odżywką białkową, gainer, witaminy i minerały, aminokwasy, preparaty kreatynowe oraz boostery testosteronu. Również posiłek przedtreningowy powinien zawierać odpowiednią ilość białka. Ma on wpływ na wzrost poziomu aminokwasów we krwi.
 • By utrzymać organizm na względnie stałym poziomie anabolicznym należy zatroszczyć się o stałe pory posiłków. Ominięcie jednego czy zbyt długa przerwa sprawi, że organizm w wyniku braku dostarczenia energii z zewnątrz, pobierze ją z własnych źródeł (niekoniecznie z tkanki tłuszczowej). Właściwe połączenie diety z suplementami wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonów (insuliny, hormonu wzrostu), które przyczyniają się do rozbudowy masy mięśniowej.

Anabolizm mięśni a trening

W zależności od wykonywanego treningu, poziom anaboliczny może występować z różną intensywnością

Aby proces przyrostu masy mięśniowej doszedł do skutku, konieczne jest wystąpienie mikrouszkodzeń mięśni. Dzięki procesom anabolicznym i składnikom odżywczym trenujący mogą regenerować się i budować masę mięśniową.

Rating: 4.7/5. Wg 3 głosów.
Proszę czekać...

Michał Smuszkiewicz

Michał Smuszkiewicz - student AWF Poznań posiadający duży wachlarz wiedzy jak i doświadczenia w zakresie aktywności fizycznej oraz żywienia. Jest osobą ambitną czującą ciągły niedosyt wiedzy. Przekłada się to na to, że każdy trening oraz dieta są przemyślane oraz dostosowane do potrzeb.

Komentarze

 1. Dobry artykuł, to prawda. Wiedza bardzo istotna. Niemniej jednak, z bólem radziłem sobie z Harpagon Forte, gdzieś znalazłem taki preparat, dość zachwalany i muszę przyznać, że działa świetnie. Trenuję rekreacyjnie, więc raczej nie mam takich problemów jak opisane, a po prostu z lekkiego przeciążenia mięśni. Ale jak mi pomaga, to pewnie i innym pomoże. Zostawię link do Harpagonu, może ktoś będzie ciekawy poczytać -https://bit.ly/2GBYzVG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj