WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jonoforeza – czym zawdzięcza swoją popularność?

Jonoforeza - czym zawdzięcza swoją popularność?Sport jest nieodłącznie związany z fizjoterapią, to fakt powszechnie znany. Za sprawą fizjoterapii osoby zajmujące się sportem zarówno w sposób profesjonalny, jak również amatorski maja możliwość na powrót do zdrowia oraz odzyskanie utraconej z wielu powodów formy. W skład fizjoterapii wchodzą nie tylko masaże oraz techniki manualne rehabilitacji, ale korzysta się również  z bodźców o charakterze fizykalnym oraz ich terapeutycznych właściwości. Ten artykuł posłuży pomocą wszystkim, którzy pragną dowiedzieć się więcej odnośnie jonoforezy, a także niewątpliwych pozytywów związanych z jej wykorzystaniem.

Co to jonoforeza?

Jonoforeza jest zaliczana do zabiegów fizykalnych opierających się na leczniczych właściwościach, które posiada prąd stały, dzięki czemu jest ściśle związana z fizjoterapią. Przez określenie fizjoterapia rozumie się leczenie bazujące na naturalnych bodźcach środowiskowych. Jonoforeza w trakcie zabiegu korzysta z odpowiedniego specyfiku. Przez środek farmaceutyczny rozumie się maści, wodne roztwory, albo żele, których specyfiką jest pomoc w bólu oraz stanie zapalnym. Jonoforeza, czyli fizykoterapia niesie za sobą wiele pozytywnych korzyści, jednakże jest ona ściśle związana z paroma elementami. Kluczową rolę odgrywa natężenie prądu, czas w jakim wykonywany jest zabieg, warunki fizyczne pacjenta (przez co rozumie się poziom tkanki tłuszczowej, gabaryty ciała, poziom zatłuszczenia skóry oraz stan jej owłosienia).

Zabieg jonoforezy jest ściśle związany z dysocjacją elektrolityczną stosowanego leku. Jonoforeza bazuje na dostarczaniu jonów medykamentu, co jest efektem działania prądu stałego. Prąd galwaniczny daje możliwość zarówno na bardziej precyzyjne, jak i głębsze ulokowanie leku tam, gdzie mieści się problem. Jonoforeza sprawia, że leki nie przechodzą przez żołądek oraz pozostałe odcinki układu pokarmowego, dzięki czemu narządy nie ulegają degradacji, a przede wszystkim w znaczny sposób przyspiesza działanie substancji czynnych, a co za tym idzie początek drogi zmierzającej do  powrotu do zdrowia.

Jak wygląda więc zabieg jonoforezy krok po kroku? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie różni się on znacznie od klasycznych terapii używających prądu stałego. Niezbędne jest zdezynfekowanie skóry, pozbycie się włosów, kiedy występuje ich po prostu za dużo. Jest to na tyle istotne, że włosy stanowią swoistą barierę dla prądu, a także dostarczenia samego leku. Lignoikaina żel znajduje się na wilgotnej gazie, która zostaje wzbogacona o elektrody. Koniecznie należy wiedzieć jaki jest ładunek elektryczny leku, żeby zdawać sobie sprawę jaka elektroda powinna go użyć. Kiedy zostanie to wykonane nieprawidłowo, leki nie dostaną się do wnętrza ustroju, co mija się z celem. Gaza jest także jeszcze jedną warstwą izolacyjną, a jej rolą jest pomniejszenie prawdopodobieństwa na wystąpienie poparzenia elektrycznego. Cały obszar zostaje przysłonięty ceratką, albo ligniną, a następnie obwinięty bandażem, sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy chodzi o plecy. Zabieg zostaje wykonany w oparciu o pożądaną dawkę oraz musi trwać odpowiednio długo, dzięki czemu jonoforeza jest bezpieczna dla pacjenta. Zakończenie zabiegu nie jest jednoznaczne z końcem wykonywania czynności, gdyż konieczne jest osłonięcie oraz chronienie miejsca na które oddziaływał prąd.

Co to jest jonoforeza?

Jonoforeza oraz leki to dwa pojęcia nieodłącznie ze sobą połączone, z tego względu, że zostają one dostarczone do organizmu za sprawą emisji prądu stałego. Z reguły korzysta się ze specyfików przeciwbólowych, które mają formę maści oraz żelu. Prąd galwaniczny sprawia, że środek dostaje się w odpowiednie miejsce, dzięki czemu jego działanie jest skuteczniejsze oraz szybsze. Kiedy leki o charakterze przeciwbólowym przyjmowane są doustnie, można zauważyć obciążenie oraz regularne naruszanie struktury ludzkiego przewodu pokarmowego. Przez zabieg jonoforezy nie istnieje konieczność zaprzątania sobie głowy tym zmartwieniem, gdyż człowiek będzie w stanie pożegnać się z bólem bez uszczerbku na ogólnym stanie zdrowia oraz samopoczucia.

Należy jednak zwrócić uwaga, że jonoforeza nie ogranicza się tylko do leków, ale ogromne znaczenie odgrywa również prąd galwaniczny. Wykazuje on działanie przeciwbólowe, to najbardziej znana cecha, ale nie tylko. Odpowiada on za ulepszenie ukrwienia, co odbywa się za sprawą rozszerzenia naczyń krwionośnych, w znacznie szybszym tempie z organizmu usuwane są niepożądane oraz szkodliwe produkty przemiany materii, następuje intensyfikacja oddychania oraz komórki uzyskują większą ilość tlenu, występuje pomniejszenie pobudliwości nerwowej, tam gdzie przeprowadzana zostaje terapia oraz zwiększa się ilość procesów regeneracji ustroju. Nie dziwi więc, dlaczego jonoforeza posiada bardzo dobre opinie.

Jonoforeza – zastosowanie

Jonoforeza jest ściśle związana z typem zabiegu. Największą popularnością cieszy się zabieg stabilny, odnosi się do klasycznego oraz nieruchomego ustawienia elektrod, w których krąży prąd stały. Dostarczanie leku w taki sposób służy pomocą w zmaganiu się z bliznami, przewlekłymi stanami zapalnymi (jonoforeza borowinowa, jonoforeza krtani), zespołów bólowych posiadających specyfikę kostną oraz mięśniową, stanów pourazowych, nerwobólów oraz przykurczów. Służy pomocą w trakcie problemów ze zrostem kostnym.

Jonoforeza w kosmetyce także cieszy się ogromną popularnością. Chodzi o walkę z trądzikiem, zwiotczeniem skóry, zbyt dużą potliwością, zmarszczkami oraz przebarwieniami. Prąd galwaniczny rozprawia się ze wszystkimi wymienionymi dolegliwościami. Jonoforeza w kosmetyce nosi odpowiednią nazwą, a mianowicie chodzi o jonoforezę labilną. Elektrody mają inne położenie, co sprawia, że cały organizm wykazuje pożądaną reakcję, a nie jest to działanie miejscowe. Jonoforeza twarzy z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Urządzenie do jonoforezy odgrywają ogromne znaczenie, gdyż bez nich zabieg nie mógłby się odbywać.

Dawkowanie oraz przeciwwskazania

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że nie można wykonywać jonoforezy samodzielnie. Jest to związane z tym, że wszelkiego rodzaju bodźce fizykalne mają możliwość na wywołanie w ludzkim organizmie skutków niepożądanych, a w najgorszym przypadku można spotkać się z uszkodzeniem zdrowia. Jonoforeza musi zostać wykonana w przeznaczonym do tego miejscu, przez odpowiednio wyuczone osoby, czyli fizjoterapeutów. Przestrzeganie tej zasady sprawia, że problem, z którym aktualnie zmaga się pacjent nie pogłębi się, ale wręcz przeciwnie – będzie zmierzał ku lepszemu.

Dawka prądu stałego, a także czas wykonywania zabiegu jest uwarunkowany całą gamą elementów o których była już mowa powyżej. Przede wszystkim chodzi o wrażliwość osobniczą na energię elektryczną, występowanie tkanki tłuszczowej, wiek pacjenta, specyfikę choroby, a także leczenie, które było wykorzystywane do tego momentu. Z kolei natężenie prądu zostaje dopasowane do odczuć osoby poddawanej zabiegowi. W pozostałych sytuacjach, niezbędne jest wyznaczenie największej dawki, czyli 0,2 mA/cm2 w odniesieniu do elektrody zabiegowej. Zabieg zostaje wykonywany z reguły przez 15 do maksymalnie 30 minut. Jonoforeza to zabieg wykowany 10 do nawet 25 razy w zależności od stopnia zaawansowania problemu oraz postępów w leczeniu.

Czy jonoforeza posiada jakieś przeciwwskazania? Mimo niewątpliwych zalet związanych z zabiegiem nie jest ona przeznaczona dla każdego. Pacjent nie może zmagać się z upośledzeniem czucia lub nie mieć go wcale, nie może zmagać się z ostrym stanem niemalże wszystkich chorób, gorączką, stanem podgorączkowym, zmianami dermalnymi, jak chociażby owrzodzeniem oraz wypryskami. Kiedy człowiek zmaga się ze schorzeniami związanymi z układem krążenia (jak chociażby miażdżycą oraz niedokrwistością), występują otwarte rany bądź spastyczne porażenie odcinków narządu ruchu, także nie może poddać się on terapii. Jonoforeza posiada jeszcze inne przeciwwskazania, a mianowicie ciąża, choroba psychiczna, endoprotezy oraz rozruszniki sprawiają, że trzeba znaleźć inne metody radzenia sobie z bólem.

Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *