WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jabłczan cytruliny – prawdziwy pogromca zmęczenia

Jabłczan cytruliny - prawdziwy pogromca zmęczeniaJabłczan cytruliny to jeden z suplementów, które mają bezpośrednio wspomagać nasz wysiłek na treningu. Należy do substancji, które stosuje się okołotreningowo. W odróżnieniu od niektórych z nich charakteryzuje się wysoką skutecznością i działaniem potwierdzonym naukowo. Przekonaj się czym jest jabłczan cytruliny i czy to prawdziwy pogromca zmęczenia!

Jabłczan cytruliny – czym jest jabłczan cytruliny

Jabłczan cytruliny to połączenie cytruliny, czyli aminokwasu oraz kwasu jabłkowego w jedną molekułę. Cytrulina jest pochodną innego aminokwasu – ornityny. Nie jest to aminokwas, który buduje mięśnie, za to pełni inną istotną rolę uczestnicząc w cyklu mocznikowym, gdzie w toku przemian metabolicznych przyczynia się do neutralizacji toksycznego amoniaku. Kwas jabłkowy natomiast jest to organiczny związek chemiczny występujący m.in. w jabłkach i rabarbarze. Jest produktem ubocznym metabolizmu węglowodanów. Jego forma zjonizowana (jabłczan) występuje jako produkt pośredni w cyklu kwasu cytrynowego (cykl Krebsa). Bierze także udział w przemianach energetycznych zachodzących w każdej komórce. Połączenie obydwu wymienionych składników w jedną molekułę niesie istotne korzyści dla sportowców i osób aktywnych fizycznie.

Co daje suplementacja cytruliną?

Jabłczan cytruliny postrzegany jest głównie jako suplement zwiększający produkcję tlenku azotu. Tym samym poprawia napływ krwi do trenowanych partii mięśniowych. Daje efekt tzw. pompy mięśniowej. Jednak to nie jedyna zaleta, która daje nam suplementacja tym związkiem. Oprócz wspomnianego efektu produkcji tlenku azotu, jabłczan cytruliny nasila również syntezę kreatyny, co w połączeniu z kwasem jabłkowym wytwarza znaczne pokłady energetyczne, dając w rezultacie większą wytrzymałość mięśniową oraz tlenową. Badania naukowe dowodzą również, że zastosowanie jabłczanu cytruliny może zmniejszać uczucie zmęczenia. Zauważono także pozytywny wpływ na wychwyt zwrotny wodorowęglanów przez nerki, co poprawiało ogólną równowagę kwasowo-zasadową. Jedno z bardzo ciekawych badań, ukazało, iż stosowanie jabłczanu cytruliny wiązało się ze zmniejszeniem nasilenia bolesności mięśni. Czyli suplement ten sprawiał, że tzw. „zakwasy” były mniej odczuwalne. Warto dodać, że jabłczan cytruliny działa synergicznie z różnymi formami argininy. Takie połączenie daje jeszcze skuteczniejsze efekty suplementacji. Jak widać suplementacja jabłczanem cytruliny może mieć szerokie zastosowania we wspomaganiu ogólnie pojętej formy sportowej.

Jabłczan cytruliny – dawkowanie

Najlepszą porą na przyjmowanie jabłczanu cytruliny jest okres około-wysiłkowy. Zalecana dawka to 4 – 8 gramów na dobę. Można używać monopreparatów zawierających tylko ten związek, ale również dobrym rozwiązaniem mogą być suplementy typu stack przedtreningowy, który zawiera nie tylko cytrulinę, ale także argininę, kreatynę i substancje stymulujące ośrodkowy układ nerwowy, jak np. kofeina, z tym że dawka cytruliny będzie wtedy nieco mniejsza.

Jabłczan cytruliny jest składnikiem bezpiecznym. Nie stwierdza się niepożądanych efektów ubocznych poza efektem „pompy mięśniowej”, który może przeszkadzać przy dyscyplinach sportowych wymagających dużej sprawności i precyzji. Zaleca się jedynie ostrożność w stosowaniu tego suplementu osobom z chorobami układu krążenia lub dysfunkcjami przewodu pokarmowego.

Jabłczan cytruliny – skutki uboczne

Cytrulin jest jednym z trzech aminokwasów biorących udział w cyklu mocznikowym, a zatem jest to aminokwas niezbędny w organizmie.  Nawet przyjmowanie dziennych dawek rzędu 15 gram nie powoduje negatywnych reakcji ze strony układu pokarmowego. Nie wykazano żadnych skutków ubocznych w badaniach. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku stosowania leków na obniżenie ciśnienia czy środków na potencję.

Jabłczan cytruliny - prawdziwy pogromca zmęczenia

Podobne artykuły:

Łukasz Dąbrowski

Łukasz Dąbrowski - trener personalny od 3 lat, został nim z pasji do sportu, ponieważ sam trenuje już 14 lat. Głównie zajmuje się treningiem funkcjonalnym, kulturystycznym, crossfitem oraz dietetyką i suplementacją.

Komentarze
  1. przetestowałem i działa. Tyle, że biorę dawkę 2x większą niż zalecana + łączę z argininą (3 kapsuły). Najlepiej brać ok 30 minut przed treningiem aby zaczęło działać. Na pewno idzie wyczuć większą pompę. Wytrzymałość też na plus. Ale jeśli myślicie, że będziecie wyciskać więcej to jesteście w błędzie. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *