WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Współczynnik BMI – czy jest w ogóle potrzebny?

Współczynnik BMI - czy jest w ogóle potrzebny?Współczynnik BMI, wyliczony z odpowiedniego wzoru, ma wskazywać prawidłową masę ciała. Wskaźnik ten stosowany jest jedynie u osób dorosłych. Czy u ćwiczących ma większe znaczenie? Czym dokładnie jest? Jak go obliczyć? Dlaczego jest tak popularną wskazówką przy masie ciała? Współczynnik BMI – czy jest w ogóle potrzebny? Sprawdź w artykule.

Czym jest wskaźnik BMI?

BMI (z angielskiego Body Mass Index, inaczej wskaźnik Queteleta II) jest potocznie używany w celu obliczenia prawidłowej masy ciała. Jest wzorem dość prostym do obliczenia i do odczytywania – zawiera pewne prawidłowości, którymi trzeba się kierować.

Wskaźnik BMI to wynik pracy dwóch doktorów: amerykanina Ancel Keysa i belga Adolphe Quateleta. Ten drugi chciał wyeliminować liczne zgony w różnych krajach, dlatego prowadził szereg badań, które miały na celu oszacować wzór przeciętnego człowieka.

  • W swoich wieloletnich badaniach dostrzegł pewną współzależność między wzrostem i wagą badanych ludzi.
  • Dzięki prowadzonej obserwacji ułożył wzór, który dziś znany jest właśnie jako wskaźnik BMI.

Do czego dzisiaj służy BMI? Wskaźnik jest wykorzystywany w celu określenia m.in.

  • niedowagi,
  • nadwagi,
  • a także związanych z nimi chorób tj. anoreksja, miażdżyca, cukrzyca, choroba serca.

Choć w największym stopniu swoje zastosowanie ma pod kątem klinicznym, to często stosowany jest przez dietetyków. Czy słusznie? Spróbujemy to ustalić. Trzeba jednak wiedzieć, że wskaźnik BMI nie jest dokładny.

  • Miernik ten nie ujmuje w sobie indywidualnej budowy ciała każdego człowieka.
  • Nie bierze pod uwagę poziomu tkanki tłuszczowej czy masy mięśniowej, która u każdego człowieka jest różna.
  • Uwzględnia tylko ogólną masę ciała i wzrost.

Prostym i najtrafniejszym przykładem jest kulturysta – dobrze zbudowany mężczyzna z bardzo niskim poziomem tkanki tłuszczowej, a wysokim masy mięśniowej. Wskaźnik BMI takiej jednostki będzie bardzo wysokie, wskazując nadwagę. W podobnej sytuacji są osoby wysokie, szczupłe, jak i ci o atletycznej budowie. W ich przypadku BMI wskazuje na mocną niedowagę. To dziwne w momencie, kiedy w obydwu przypadkach osoby prowadzą aktywny tryb życia. Czy w takim razie wskaźnik BMI ma sens dla trenujących na siłowni? Oczywiście, że nie.

Jak obliczyć BMI ?

Wzór na BMI

Wzór na BMI jest naprawdę bardzo prosty. Wystarczy tylko znać swoją masę ciała i podzielić ją przez swój wzrost (podany w metrach), podniesiony do kwadratu.

BMI = masa ciała (kg) / wzrost x wzrost (metr)

Sprawdź także: Kalkulator BMI

Tabela BMI

Istnieją dwie klasyfikacje zakresu wartości BMI. Wyróżnia się wersję podstawową (która jest ogólna i niezbyt dokładna), a także wersję rozszerzoną.

Tabela BMI – wersja podstawowa:

Dla BMI o wartości:

  • <18.5 – niedowaga
  • 18.5 – 24.99 – wartość prawidłowa
  • ≥ 25 – nadwaga

Tabela BMI – wersja rozszerzona

Dla BMI o wartości:

  • <16.0 – wygłodzenie
  • 16.0 – 16.99 – wychudzenie (występuje często przez ciężkie choroby, np. anoreksja)
  • 17.0 – 18.49 – niedowaga
  • 18.5 – 24.99 – wartość prawidłowa
  • 25.0 – 29.99 – nadwaga
  • 30.0 – 34.99 – I stopień otyłości
  • 35.0 – 39.99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
  • ≥ 40.0 – II stopień otyłości (otyłość skrajna)

Dla kogo wskaźnik BMI?

Wskaźnik ten może używany być przez każdego. Jest:

  • prosty do obliczenia,
  • łatwy do odczytania.

Jest stosowany zarówno w praktyce dietetycznej, treningowej, jak i lekarskiej. Minusem jest to, że nie zawsze jego wynik jest adekwatny do budowy ciała danego człowieka.

Dla kogo wskaźnik BMI?  Pewniejszy wynik wzoru BMI będą miały osoby, które nie są sportowcami i prowadzą typowy tryb życia i m.in. nie budują wielkiej masy mięśniowej. Rzadko sprawdza się, np. u mocno aktywnych i trenujących na siłowni. Kobiety w ciąży również nie powinny korzystać z tego wzoru.

Współczynnik BMI – czy jest w ogóle potrzebny ?

Współczynnik BMI jest w ogóle potrzebny? Wskaźnik ten nie zawsze jest wiarygodny, ponieważ nie uwzględnia indywidualnej budowy ciała człowieka. Dla osób m.in. trenujących siłowo – na pewno nie. Jednak każdy chętny może samodzielnie wykonać takie działanie oraz sprawdzić wynik. Warto pamiętać, że istnieje wiele innych metod, które w lepszy i trafniejszy sposób pomogą w określeniu budowy swojego ciała czy pomogą wyeliminować ewentualne dolegliwości i choroby.

Do określenia poważniejszych chorób, czy też nadwagi lub niedowagi, służy nie tylko ten wskaźnik. Systematyczne badania, wizyty lekarskie bądź własne odczucia nieraz mogą okazać się skuteczniejsze niż wyniki końcowe wskaźnika BMI. Prawdą jest, że podczas badania BMI można wykryć pewne nieprawidłowości. To jednak w wielu przypadkach wystarczy tylko zmienić tryb życia, aby wszystko wróciło do normy.

Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *