Wiele osób m.in. rozpoczynających przygodę z siłownią, zastanawia nad tym, czy warto zaczynać treningi bez odpowiedniego planu żywieniowego. Czy takie działanie ma w ogóle sens? Czy siłownia bez diety przynosi jakiekolwiek rezultaty? Sprawdźcie więcej, czy warto tak trenować.

Trening bez diety?

Trening i dieta wydają się być nieodzownymi elementami najlepszego planu treningowego. Jaką rolę pełni każdy z nich z osobna?

Trening

Trening na siłowni pełni bardzo wiele ról. Jego efekty będą odczuwane przez początkujących na siłowni.

  • Treningi wzmacniają ścięgna, więzadła, mięśnie.
  • Dzięki niemu możemy poprawić wydolność i wytrzymałość.
  • Odpowiednio techniczne wykonywane ćwiczenia, mobilizacja, rozciąganie, może pomóc zwiększyć zakres ruchu w wielu płaszczyznach. To w wielu przypadkach pozwala m.in. pozbyć się dyskomfortu i bólu mięśniowego.
  • Trening już sam w sobie oddziałuje i pobudza wiele układów, np. mięśniowy, nerwowy, hormonalny, krwionośny. Praca każdego z nich poprawia jakość życia i treningu.

Dieta

Czy dieta jest niezbędna przy treningach na siłowni?

  • Jeśli chcemy zapewnić sobie nie tylko poprawne funkcjonowanie, np. wzrost mięśni, siły, kondycji, sprawności,  należy na bieżąco dostarczać elementów i substancji.
  • Odpowiednie makroskładnik pozwalają uzupełnić wszelkie niedobory kaloryczne.
  • Dieta tym samym zwiększa efektywność każdego treningu. Dobrym przykładem jest odpowiednia podaż tłuszczy – te pozwolą na lepsze przyswajanie witamin, poprawiając funkcjonowanie układu hormonalnego.

Kulturystyka bez diety? W tym sporcie liczą się proporcje tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej. Bez odpowiednio dopasowanej diety staje się to wręcz niemożliwe do osiągnięcia.  Jedzenie potęguje efekty samego treningu – tyczy się to zarówno początkujących, jak i zaawansowanych ćwiczących na siłowni.

Trening a dieta

Dieta znacząco wpływa na każdy plan treningowy. A jak dokładnie wygląda ta zależność w przypadku konkretnych celów?

Masa bez diety

Trening na masę bez diety? By zwiększyć masę swojego ciała, trzeba dostarczyć więcej kalorii, niż wymaga całkowita przemiana materii. Jeśli nie zachowamy odpowiednich proporcji makroskładników, większość tego, co zyskamy, będzie tkanką tłuszczową. Choć jak powszechnie wiadomo – nie oto w budowaniu masy chodzi. Warto więc wyliczyć sobie odpowiednią kaloryczność i dostosować dietę specjalnie pod siebie. Sucha masa mięśniowa będzie w zasięgu każdego, kto weźmie się za swój plan z odpowiednią dietą i treningiem.

Redukcja bez diety

Jak trening na redukcję – bez dobrej diety – będzie działał na nasz organizm? Wystarczy obrócić zasady zdobywania masy o 180 stopni. By tracić wagę, należy spalać więcej kalorii, niż dostarczamy organizmowi. To gwarantuje utratę wagi w zasadzie w każdym przypadku. Jeśli jednak makroskładniki nie będą w odpowiednich proporcjach, spaleniu ulegnie nie tylko tłuszcz, ale i mięśnie. Racjonalna redukcja również opiera się na indywidualnym planie dietetycznym i treningowym.

Siła bez diety

By trening na siłę przyniósł wymierne korzyści, należy dostarczać na bieżąco sporą dawkę kalorii. Energia ta pozwoli na wykonywanie ciężkich treningów, utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu gospodarki hormonalnej i pracy układu nerwowego.  Trening na siłę bez diety staję po prostu niewymierny. Jak wygląda efektywny plan na siłę? To podobnie jak w innych przypadkach – trening i dieta.

Rzeźba bez diety

Trening na rzeźbę bez diety? Nie istnieją specjalne ćwiczenia, które pomogą wyrzeźbić mięśnie bez podaży najlepszych makroskładników. Trzymając się zasad samej redukcji i jedząc coraz mniej, możemy doprowadzić do przemęczenia organizmu. To również oznacza spotęgowanie zjawiska tzw. katabolizmu. Rzeźba bez diety nie ma kompletnie sensu.

Siłownia bez diety ma sens?

Siłownia bez diety może przynieść nam pewne korzyści, niezależnie od priorytetu treningowego. Szczególnie będą one zauważalne na samym początku drogi, czyli u osób początkujących. Jeśli jednak ćwiczący mają na celu poważne osiągnięcia – dieta staje się nieodzownym elementem każdego planu. Dieta i trening działają na siebie synergicznie. Ich połączenie przynosi dużo lepsze i szybsze efekty. Jeśli chcesz osiągnąć coś więcej, niż, np. lepsze samopoczucie, bez połączenia diety i trening się nie obejdzie.

Rating: 3.9/5. Wg 10 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Nie wyobrażam sobie budowania masy mięśniowej bez wysokobiałkowej diety. Niby skąd tkanka mięśniowa miałaby wziąć potrzebne do rozrostu składniki? Dlatego należy pamiętać o regularności, kaloryczności i składzie posiłków. Ponadto warto dorzucić dawkowanie LargoMass, bo zawiera argininę i naturalny booster testosteronu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj