Muscle Martini: to klinicznie przebadana formuła przyspieszająca regenerację i chroniąca przed katabolizmem. Działanie: Stanowi budulec dla nowo powstającej tkanki mięśniowej. Uzupełnia niedobory aminokwasów. Wspomaga regenerację; Chroni przed katabolizmem. Preparat Muscle Martini firmy German American Technologies jest nutraceutykiem przeznaczonym dla wielbicieli fitnessu, sportowców dążących do rozbudowy siły i masy mięśniowej, którym zależy na jak najlepszych rezultatach. Jest to smaczny i zdrowy preparat o bogatym składzie, który został opracowany przez specjalistów w dziedzinie żywienia. Prezentowany nutraceutyk dostarcza w porcji 6175mg BCAA i EAA o doskonałej rozpuszczalności w każdej porcji! Zawiera kompleks antykatabolików naturalnego pochodzenia – GAT Anti-Catabolic Amino Acid Matrix. Jak potwierdzono klinicznie, Muscle Martini obniża poziom kortyzolu i zwiększa poziom energii o 60%.

Skład: dla porcji – 12,17g: Wartość energetyczna 12kcal, Tłuszcz całkowity 0.5g, Sód 150mg, Węglowodany całkowite 3g, Cukry 0g, Muscle Martinine Essential Amino Acid Matrix 6175mg: L-Taurine, L-Glutamine, L-Threonine, L-Phenylalanine, L-Lysine, L-Histidine, L-Leucine, L-Isoleucine, L-Valine, L-Citrulline Malate 2:1, L-Methionine, GAT Anti-Catabolic Amino Acid Matrix: Beet Powder, Withania Somnifera (as Sensoril)
Indian Gooseberry (as Capros), Trans-Alanyl-Glutamine, L-Ornithine Alpha-KetoglutarateGoji Extract, Acai Extract

Sposób użycia: W dni nietreningowe: Zmieszaj 2 miarki (12,17g) z wodą i wypij bezpośrednio po treningu. Taką samą porcję wypij przed snem a zapewnisz sobie solidny strzał budulcowych aminokwasów na noc. W dni treningowe: Przyjmuj 2 porcje po 12,17g od 1 do 3 razy dziennie w zależności od własnego zapotrzebowania.

Brak głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj