Osoby, które starają się uzyskać jak najlepsze proporcje ciała zaczęły zdawać sobie sprawę z faktu, że masa ciała nie jest wskaźnikiem ostatecznym oraz wiarygodnym. Kalkulator tkanki tłuszczowej zaczyna być uważany jako najlepszy wskaźnik do wyznaczania jaki jest procent tłuszczu w organizmie. Jak obliczyć poziom tkanki tłuszczowej, a przede wszystkim jaki procent tkanki tłuszczowej jest wskazany w zdrowym oraz wysportowanym ciele?

Pomiar tkanki tłuszczowej podstawowe informacje

Zawartość tkanki tłuszczowej występującej w organizmie może zostać określona w oparciu o dużą ilość sposobów. Poziom tłuszczu może być badany chociażby przy pomocy specjalistycznego sprzętu, dzięki czemu nie jest to metoda dostępna dla każdego. Ilość tkanki tłuszczowej zostaje również określana w oparciu o zaawansowane wzory antropometryczne, ale to już działka dla osób, które oprócz sportu ukochały również matematykę! Jak już zostało wspomniane, wiele badań oraz metod pozwala określić poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Występuje chociażby fałdomierz, można użyć impulsu bioelektrycznego, ale my skupimy się dzisiaj na metodzie YMCA, która cieszy się popularnością, rzetelnością, a przede wszystkim nie jest skomplikowana. Zwana jest również jako kalkulator tkanki tłuszczowej.

Jak obliczać procenty?

Poziom tłuszczu zostaje określony w oparciu o dwie wartości zmienne, czyli obwód pasa (talia), a także masę ciała. To najlepsza metoda, kiedy nie ma się możliwości skorzystania ze sprzętu którym dysponują trenerzy personalni, dietetycy oraz specjaliści do spraw żywienia. Nie oznacza to jednak, że przy pomocy domowych sposobów nie wyznacza się procent tłuszczu w organizmie. Poziom Body Fat jest o tyle ważny, że na jego podstawie obserwuje się zmiany zachodzące w ciele w trakcie rozpoczęcia treningu, zmiany diety czy też dawkowania większej bądź mniejszej aktywności fizycznej.

Procentowe obliczanie tkanki tłuszczowej

Procent tłuszczu w ciele w warunkach domowych odbywa się przy zastosowaniu odpowiedniego wzoru, gdzie niezbędne jest posiadanie wiedzy na temat obwodu pasa, który jest określony w centymetrach, a także masy ciała, którą podaje się w kilogramach.

Aby zadanie zostało jeszcze bardziej ułatwione, wzór będzie wyliczony osobno w sześciu kawałkach. Za przykład weźmiemy mężczyznę, którego masa ciała wynosi 80 kg, a obwód pasa to 100 cm.

Poziom tkanki tłuszczowej – obliczenia:

– należy obliczyć a, gdzie a =4,15* obwód pasa, czyli a= 4,15* 100 cm = 415

– następnie oblicza się b, gdzie b = a/2,54 b = 415/2,54 b = 163,38

– w dalszej kolejności oblicza się c, gdzie c = 0,082* masa ciała * 2,2 c = 0,082 * 80 kg * 2,2 c = 14,43

– kolejny krok to obliczenie d, gdzie d = b – c – 98,42 (w przypadku kobiet b – c – 76,76) d = 163,38 – 14,43 – 98,42 d = 50,53

– koleją czynnością jest określenie e, gdzie e = masa ciała * 2,2 e = 80 kg * 2,2 e = 176

– ostatnie zadanie to obliczenie rezultatu, gdzie rezultat = d/e * 100 rezultat = 50,53/176 * 100 rezultat = 28,71% +/- ~3%

 

Tak wyliczony rezultat ukazuje procent tkanki tłuszczowej występującej w organizmie. Jego prawidłowość nie powinna pozostawiać wiele do życzenia, z tego względu, że wzór wykazuje znaczną precyzję, a granica błędu nie przekracza kilku punktów procentowych, przyjmuje się, że około 3%. Poziom tkanki tłuszczowej powinien być sprawdzony z normą, aby określić w jakim przedziale znajduje się człowiek (dostępne są one do wglądu na wielu stronach internetowych).

 

Podsumowanie

Kalkulator  tkanki tłuszczowej jest traktowany przez wiele osób jako wyznacznik kondycji ciała, a także stanu zdrowia, zarówno trenerzy, jak sami ćwiczący posiłkują się nim aby kontrolować dietę oraz zmiany zachodzące w ciele, gdyż jednym z celów wyznaczonych przed rozpoczęciem aktywności fizycznej jest redukcja tkanki tłuszczowej. Od tego momentu każdy jest w stanie sprawdzić procent tkanki tłuszczowej, a czy zostaną w związku z tym podjęte konkretne czynności jest ściśle związane z decyzją każdego z nas.

 

 

Brak głosów.
Proszę czekać...

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj