Posiłek przedtreningowy to twoje paliwo. Jeśli zależy ci na optymalnych efektach treningu nie pomijaj go. Składniki odżywcze, jakich dostarczysz organizmowi w postaci odpowiednich produktów przedtreningowych, będą wykorzystywane do produkcji energii, zapewnią odpowiedni poziom glikogenu w mięśniach, a także wpłyną na syntezę nowych białek. Poniżej znajdziesz listę produktów, których spożycie przed treningiem będzie dobrym wyborem.

1. Płatki owsiane

Na około 1,5 godziny przed treningiem zjedz owsiankę. Owies to idealne źródło białka, tłuszczów i węglowodanów. 50% białka w tym produkcie to aminokwasy egzogenne tak istotne w posiłkach okołotrenigowych. Owsianka dostarczy ci poza tym złożonych węglowodanów wolno uwalniających się, a co za tym idzie dobrej porcji energii na długi trening. Płatki owsiane to źródło zdrowych tłuszczów, a także minerałów, takich jak cynk i krzem.

2. Pieczywo z pełnego ziarna

Przed treningiem bardzo ważne jest naładowanie mięśni glikogenem. Wcześniej wspomniane 1,5 godziny jest bardzo ważne z uwagi na fakt, że to właśnie w tym momencie należy zaopatrzyć organizm w węglowodany złożone, które na długo pozostaną w mięśniach podczas wysiłku fizycznego. Co więc jeść przed treningiem? Kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z dobrej jakości wędliną, rybą, jajkiem lub warzywami na pewno będą dobrym wyborem.

3. Owoce i jogurt naturalny

Jogurt naturalny z owocami to idealne połączenie, które dostarczy ci niezbędnych węglowodanów złożonych i białka. Bez różnicy na rodzaj treningu, taki posiłek jest jak najbardziej wskazany. Pamiętaj, by były to owoce o niskim indeksie glikemicznym. Te z wysokim powodują szybki wzrost stężenia glukozy. W konsekwencji twój organizm będzie gromadził tkankę tłuszczową.

Dlaczego jogurt naturalny? Jest lekkostrawny i zawiera białko, na które wzrasta zapotrzebowanie podczas wysiłku fizycznego z powodu przyspieszonego metabolizmu. Chcesz utrzymać masę lub ją rozbudować – to bardzo dobry posiłek.

4. Unikaj dużej ilości tłuszczu i cukrów prostych

Okres treningowy to niezwykle wymagający czas, jeśli chodzi o dietę. Z prostej przyczyny nie warto stwarzać sobie powodów do nabywania złych nawyków, jak na przykład zajadania się słodyczami przed treningiem. Słodycze zawierają zgubne dla organizmu rafinowane węglowodany, a przecież nie o przetworzoną żywność chodzi podczas podejmowania treningów mających kształtować sylwetkę. Szybko podniesiony cukier, równie drastycznie spada. Decydując się na słodycze przed treningiem, zetkniesz się z odwrotnym skutkiem od zamierzonego. W relatywnie krótkim czasie dopadnie cię brak sił, energii, a nawet senność.

Jeśli tłuszcze przed treningiem, to wskazana jest suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3, omega-6. Posiłek przedtreningowy musi być lekkostrawny. Wskazane jest więc dzielenie posiłku przedtreningowego na dwa mniejsze porcje. Szczególnie istotny jest taki podział, gdy chodzi o intensywny wysiłek fizyczny.

Przykładowo pierwszy posiłek na około 4 godziny przed treningiem może składać się z grillowanego kurczaka, brązowego ryżu, warzyw (niewzdymających) oraz niewielkiej ilości tłuszczów (oliwa z oliwek, orzechy, siemię lniane). Drugim posiłkiem na około godzinę przed treningiem powinna być porcja dobrej energii, czyli węglowodanów, np. w postaci suszonych lub świeżych owoców. Przy czym nie zapomnij o sprawdzeniu ich indeksu glikemicznego.

Rating: 2.5/5. Wg 13 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Zawsze staram się publikować tylko pozytywne komentarze, w tym przypadku niestety kompletnie się nie zgodzę. Zalecacie spożywanie cukrów złożonych, unikanie prostych, a z jakich cukrów składają się owoce? Same cukry proste. Dodatkowo zawierają fruktozę, która dość szybko fermentuje i w wielu przypadkach skończy się to w przypadku ciężkiego treningu.. problemami gastrycznymi;) Kończąc wywód zjedzenie ich 1,5-2h od treningu zdąży uwolnić glukozę.. i nas uśpić;D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj